Kiedy będziemy przymierzali się do zakupu fotelika samochodowego dla naszego dziecka, szybko zauważymy, że wybór jest bardzo duży. Obok tradycyjnych fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy, jest wiele modeli RWF i obrotowych. Czym się różnią?
Zarówno foteliki obrotowe, jak i RWF mają wiele pozytywnych rekomendacji. Stają się coraz popularniejsze, wypierając tym samym foteliki montowane przodem. Ponieważ są między nimi pewne podobieństwa, zdarza się, że się je myli. Zastanówmy się w takim razie, jakie są największe różnice i jakiego typu foteliki sprawdzą się lepiej.
Charakterystyka fotelików RWF
RWF jest skrótem od Rear Way Facing. To, co odróżnia foteliki tego typu od tradycyjnych modeli, to przede wszystkim sposób montażu. W takim foteliku dziecko będzie jechało tyłem do kierunku jazdy. W tym celu stosuje się zintegrowaną bazę Isofix, która gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo. Zaleca się, by dziecko siedziało tyłem nawet do 4. roku życia. Wynika to z tego, że podczas zderzenia oparcie fotelika absorbuje większość siły, a przez to siedzący w foteliku maluch jest bezpieczny. Potwierdzają to liczne testy. Są kraje, w których wożenie dzieci tyłem jest obowiązkowe. U nas jest to wybór rodzica, ale widać, że decyduje się na to coraz więcej osób.
Charakterystyka fotelików obrotowych
W przypadku fotelików tego rodzaju mamy do czynienia z połączeniem fotelika z obrotową postawą. Foteliki obrotowe są znacznie wygodniejsze w montażu, aniżeli zwykłe. Podstawę w dowolnej chwili można odwrócić w stronę drzwi i bez problemu ułożyć dziecko. Nie trzeba się gimnastykować ani siłować. Rodzice, którzy posiadają samochód z wąskimi drzwiami albo są wysocy, nieraz skarżą się na niedogodności związane z montażem tradycyjnego fotelika i wkładania do niego dziecka. Decydując się na fotelik obrotowy, można tego uniknąć. Ponadto konstrukcja fotelika obrotowego jest tak przemyślana, by w trakcie jazdy fotelik nie zmienił swojego ustawienia.
Fotelik obrotowy czy RWF
Zdarza się, że mamy połączenie obu tych wariantów i to jest najlepsze rozwiązanie. Możemy kupić fotelik obrotowy z możliwością obrotu o 360 stopni, wtedy też dziecko może jeździć zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest jednak wiele modeli, w których obrót jest o 90 lub o 180 stopni. Oznacza to, że nie każdy fotelik obrotowy można traktować jako fotelik RWF.
W drugą stronę działa to dokładnie tak samo. Fotelik RWF może być obrotowy, ale nie musi. W sprzedaży nie brakuje modeli, które nie są obrotowe, a dziecko zawsze siedzi tyłem do kierunku jazdy.
Pojawia się pytanie, czy warto zdecydować się na któreś z tego rodzaju rozwiązań? Oczywiście! Foteliki RWF odpowiadają przede wszystkim za większe bezpieczeństwo podczas podróży. Natomiast foteliki obrotowe to ogromna wygoda dla rodziców i znacznie krótsze przygotowanie do jazdy. Najlepiej jeśli wybrany model łączy w sobie obie technologie, zwłaszcza jeśli nasze dziecko jest malutkie i z fotelika będzie korzystało bardzo długo.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)