Strona główna > Dzieci i rodzina > Foteliki obrotowe a foteliki RWF – poznaj różnice

Kiedy będziemy przymierzali się do zakupu fotelika samochodowego dla naszego dziecka, szybko zauważymy, że wybór jest bardzo duży. Obok tradycyjnych fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy, jest wiele modeli RWF i obrotowych. Czym się różnią?

Zarówno foteliki obrotowe, jak i RWF mają wiele pozytywnych rekomendacji. Stają się coraz popularniejsze, wypierając tym samym foteliki montowane przodem. Ponieważ są między nimi pewne podobieństwa, zdarza się, że się je myli. Zastanówmy się w takim razie, jakie są największe różnice i jakiego typu foteliki sprawdzą się lepiej.

Charakterystyka fotelików RWF

RWF jest skrótem od Rear Way Facing. To, co odróżnia foteliki tego typu od tradycyjnych modeli, to przede wszystkim sposób montażu. W takim foteliku dziecko będzie jechało tyłem do kierunku jazdy. W tym celu stosuje się zintegrowaną bazę Isofix, która gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo. Zaleca się, by dziecko siedziało tyłem nawet do 4. roku życia. Wynika to z tego, że podczas zderzenia oparcie fotelika absorbuje większość siły, a przez to siedzący w foteliku maluch jest bezpieczny. Potwierdzają to liczne testy. Są kraje, w których wożenie dzieci tyłem jest obowiązkowe. U nas jest to wybór rodzica, ale widać, że decyduje się na to coraz więcej osób.

Charakterystyka fotelików obrotowych

W przypadku fotelików tego rodzaju mamy do czynienia z połączeniem fotelika z obrotową postawą. Foteliki obrotowe są znacznie wygodniejsze w montażu, aniżeli zwykłe. Podstawę w dowolnej chwili można odwrócić w stronę drzwi i bez problemu ułożyć dziecko. Nie trzeba się gimnastykować ani siłować. Rodzice, którzy posiadają samochód z wąskimi drzwiami albo są wysocy, nieraz skarżą się na niedogodności związane z montażem tradycyjnego fotelika i wkładania do niego dziecka. Decydując się na fotelik obrotowy, można tego uniknąć. Ponadto konstrukcja fotelika obrotowego jest tak przemyślana, by w trakcie jazdy fotelik nie zmienił swojego ustawienia.

Fotelik obrotowy czy RWF

Zdarza się, że mamy połączenie obu tych wariantów i to jest najlepsze rozwiązanie. Możemy kupić fotelik obrotowy z możliwością obrotu o 360 stopni, wtedy też dziecko może jeździć zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest jednak wiele modeli, w których obrót jest o 90 lub o 180 stopni. Oznacza to, że nie każdy fotelik obrotowy można traktować jako fotelik RWF.

W drugą stronę działa to dokładnie tak samo. Fotelik RWF może być obrotowy, ale nie musi. W sprzedaży nie brakuje modeli, które nie są obrotowe, a dziecko zawsze siedzi tyłem do kierunku jazdy.

Pojawia się pytanie, czy warto zdecydować się na któreś z tego rodzaju rozwiązań? Oczywiście! Foteliki RWF odpowiadają przede wszystkim za większe bezpieczeństwo podczas podróży. Natomiast foteliki obrotowe to ogromna wygoda dla rodziców i znacznie krótsze przygotowanie do jazdy. Najlepiej jeśli wybrany model łączy w sobie obie technologie, zwłaszcza jeśli nasze dziecko jest malutkie i z fotelika będzie korzystało bardzo długo.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz