Talent oraz wrażliwość artysty to wyjątkowe dary, które posiadają tylko nieliczni. Nie znaczy to jednak, że pozostali nie mogą nauczyć się tworzyć własnych dzieł sztuki. Malowanie jest bowiem doskonałą formą spędzania wolnego czasu, która odpręża i relaksuje. Mając pod ręką odpowiednio dobrane artykuły plastyczne, takie jak pędzelki do farb, każdy może stworzyć coś wyjątkowego.
Przy pracy nad obrazami czy rysunkami ogranicza jedynie własna wyobraźnia. Można więc tworzyć wyjątkowe dzieła, w każdym miejscu i o każdej porze, gdy tylko do głowy wpadnie nowy, ciekawy pomysł. Wykorzystując do tego dobrej jakości pędzle oraz farby, malowanie będzie zdecydowanie przyjemniejsze.
Rodzaje pędzli do malowania i ich zastosowanie
Pędzle różnią się od siebie długością, grubością oraz rodzajem włosia z jakiego zostały wykonane. Te różnice wpływają na właściwości oraz możliwości ich wykorzystania przez artystę. Do naturalnych pędzelków do farb można zaliczyć te, które wykonano między innymi z włosia kuny, kozy, wielbłąda czy wiewiórki. Są one miękkie i pozwalają na nabranie dużej ilości farby bez zmiany swojego kształtu, dzięki czemu nadają się do malarstwa akwarelowego. Inny rodzaj stanowią pędzle wykonane ze szczeciny, które charakteryzują się jasnym i stosunkowo sztywnym włosiem. Ich zaletą jest odporność na różnego rodzaju rozpuszczalniki. Służą do malowania farbami olejnymi, plakatowymi i temperą. Do najbardziej uniwersalnych należą pędzelki wykonane z włosia syntetycznego. Są one jednocześnie odpowiednio elastyczne i sztywne, dlatego docenia się je głównie za wytrzymałość i funkcjonalność.
Pędzelki do farb oraz ich kształty i techniki malarskie
Pędzelki do farb mają odmienne kształty, które pomagają w malowaniu różnych elementów. Można wyróżnić na przykład pędzle:
⦁ okrągłe,
⦁ płaskie,
⦁ wachlarzowe,
⦁ ścięte skośnie,
⦁ do lawowania.
Pędzel okrągły nadaje się świetnie do wykończenia obrazu, a także prac graficznych. Pędzel płaski jest doskonałym narzędziem do wypełniania kształtów. Przy jego pomocy przenosi się farbę i nakłada na malowaną powierzchnię. Pędzel wachlarzowy sprawdza się do mieszania przylegających do siebie kolorów, tworzenia różnych odcieni, a także nadawania pożądanej faktury. Pędzel ścięty skośnie posiada z kolei długą rączkę i pomaga przy retuszowaniu oraz tworzeniu tła. Pędzel do lawowania jest stworzony do zamalowywania bardzo dużych powierzchni, ponieważ jego włókna dobrze utrzymują farbę.
Zestawy pędzli
Zarówno rozpoczynając, jak i kontynuując przygodę z malowaniem warto wyposażyć się w różne rodzaje pędzelków do farb, które pomogą w malowaniu wszystkich elementów obrazu. Doskonale sprawdzą się w takim przypadku zestawy, w których można znaleźć kilka modeli o różnych kształtach i długości. Są one często kolorowe, co dodatkowo cieszy oko i wygląda bardzo efektownie. Służą one do tworzenia nietuzinkowych prac, które z pewnością zachwycą młodszych oraz starszych miłośników domowego malowania.
Komentarze (0)