Niezależnie od tego, czy się uczymy, czy pracujemy, podstawą jest zadbanie o nasze zdrowie i kręgosłup. Odpowiednia pozycja procentuje, szczególnie, jeśli z biurkiem spędzamy 8 godzin dziennie lub więcej. Czy warto kupić biurko regulowane, jakie są jego wady i zalety?
1. Biurko regulowane - warto je kupić? Wady i zalety
2. Co nam grozi, jeśli spędzamy za biurkiem zbyt dużo czasu?
Czasem wydaje nam się, że jesteśmy niezniszczalni. O tym, jakie skutki dla naszego zdrowia wywoła to, jak traktujemy swój organizm teraz, czasem możemy się przekonać z opóźnieniem. Tu sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
1. Biurko regulowane - warto je kupić? Wady i zalety
Odpowiednie biurko może zmienić życie. To brzmi jak frazes, ale gdyby wszyscy zrozumieli to jeszcze na etapie nauki w szkole, to można byłoby uniknąć wielu problemów ze zdrowiem. Zwyrodnienie kręgosłupa jest jedną z chorób cywilizacyjnych, uwarunkowanych głównie siedzącym trybem życia. Na szczęście, mamy wiele możliwości nie tylko w kwestii nowych technologii, ale i w zakresie akcesoriów, które pomogą nam dogodnie z technologii korzystać.
Obecnie rośnie zainteresowanie biurkami z regulowaną wysokością, w tym biurko do pracy na stojąco. Oznacza to, ze świadomość społeczeństwa w tym zakresie rośnie. Pracodawcy, którzy inwestują w biurka z regulowaną wysokością dla swoich pracowników, szybko widzą poprawę ich efektywności. Jest również rosnące grono osób, które decydują się na pracę z domu, zdalną. To głównie dla nich dobrze dobrane biurko może okazać się wybawieniem. Nieważne, czym się zajmujemy. Siedząca praca jest - wbrew pozorom - niekomfortowa. Potwierdzi to każdy, kto ma porównanie - wykonywanie pracy typu kelner, sprzedawca itp. potrafią być wykańczające fizycznie. Ale paradoksalnie człowiek czuje się po takiej pracy lepiej, niż po długich godzinach siedzenia w jednej pozycji, patrząc jedynie w ekran komputera.
Biurka z regulacją wysokości mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy jakości pracy biurowej, są funkcjonalne i komfortowe. Pojawia się pytanie - dlaczego nie wymieniamy wszystkich biurek na te z regulacją wysokości? Odpowiedź jest prosta i wyraża jednocześnie największą wadę tego typu biurek - cenę.
2. Co nam grozi, jeśli spędzamy za biurkiem zbyt dużo czasu?
Jeśli pracodawca lub indywidualny pracownik zastanawia się nad inwestycją w biurko z regulacją długości, powinien przede wszystkim uświadomić sobie, z czym wiąże się praca siedząca przy niedostosowanym i nieodpowiednim biurku i jakie mogą być konsekwencje. A do najpoważniejszych należą:
- podwyższenie poziomu złego cholesterolu,
- choroba niedokrwienna serca
- spowolnienie metabolizmu, które w połączeniu z brakiem ruchu szybko może skończyć się nadwagą i otyłością
- bóle kręgosłupa i bóle głowy
- nadciśnienie
- problemy z mięśniami
- cukrzyca
- uczucie chronicznego zmęczenia, brak energii i złe samopoczucie
Osoby rezygnujące z siedzącego trybu życia wykazują się większą koncentracją, kreatywnością i produktywnością - to fakt potwierdzony naukowo. Jednak nie wszystko zależy od nas. Nie mamy wpływu na to, że musimy zarabiać, a często robimy to właśnie spędzając długie godziny w pozycji siedzącej. Do tego dochodzi to, co robimy po pracy - rzadko mamy siłę i ochotę na to, aby po 8 lub 10 godzinach w pracy pójść na siłownię, basen itp.
Naukowcy twierdzą, że siedzący tryb życia to statystycznie... co czwarta przyczyna zgonów! Brzmi przerażająco? Możesz to zmienić. Biurko z regulacją wysokości to mały krok w stronę wielkich zmian.
Komentarze (0)