Odwodnienia szczelinowe to ekonomiczny system odwadniania, który umożliwia szybkie odprowadzenie wody z posadzki do systemu kanalizacyjnego. Kanały szczelinowe są świetnym rozwiązaniem, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie jest konieczna duża wydajność hydrauliczna. Obecnie odwodnienia szczelinowe wykorzystuje się w szpitalach, obiektach użyteczności publicznych, a także w gastronomii, przemyśle budowlanym oraz spożywczym. Z pomocą tego rodzaju udowodnień można również oddzielać powierzchnie suche od mokrych np. na basenach.
Nowoczesne odwodnienia szczelinowe ze stali nierdzewnej
Nowoczesne kanały szczelinowe wykonywane są ze stali nierdzewnej. Na życzenie klienta możliwe są też kanały ze stali kwasoodpornej. W praktyce oznacza to, że są bardzo trwałe i jednocześnie sprawdzają się w miejscach, gdzie wymagane jest utrzymanie higieny na najwyższym poziomie.
Warto podkreślić, że kanały tego typu mają wbudowany spadek dna. Woda odprowadzana jest z kanału albo za pomocą króćca wylotowego, albo też systemy takie wyposażane są w odpływy. Stalowe kanały szczelinowe oferowane są wraz ze śrubami rektyfikacyjnymi oraz elementami kotwiącymi. Z ich pomocą możliwe jest stabilne osadzenie szczeliny w betonie.
Kanały szczelinowe w różnych wymiarach
Oferowane na rynku kanały szczelinowe, jak już wspomnieliśmy, mają wbudowany spadek dna, który pozwala na efektywne odprowadzenie wody do punktów zbiorczych. (Możliwe jest wykonanie odwodnienia bez spadku, jednak eksperci rozwiązania tego nie polecają.) Głębokość kanału rośnie stopniowo na całej długości. To, jak głęboki jest kanał na końcu, zależy od następujących czynników: jego początkowa wysokość, długość, a także spadek dna wyrażony procentowo.
Posłużymy się teraz przykładem odwodnień szczelinowych oferowanych przez firmę KMB STEEL PRODUCT. Standardowe produkty firmy mają głębokość 65 mm, spadek kanału wynosi 0,5% lub 1,0%. Szczelina jest szeroko na 20 mm. W zależności od potrzeb klienta możliwa jest oczywiście modyfikacja parametrów wyjściowych – pamiętajmy jednak, że zmiany parametrów są związane z wyższymi kosztami.
Odwodnienie szczelinowe wymaga precyzyjnego planu. Należy dobrać właściwą liczbę odpływów (na każde 10 m kanału powinien przypadać min. jeden wpust podłogowy). Przebieg kanału i lokalizacja wpustów są uzależnione od konkretnych potrzeb danego obiektu, np. ilości wody, którą system ma odprowadzać z posadzki.
Zalety odwodnień szczelinowych ze stali
Odwodnienia szczelinowe są rozwiązaniem funkcjonalnym, ekonomicznym oraz estetycznym. Mają następujące zalety:
-
- to rozwiązania, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wskazane są: wysoka higiena, odporność na korozję i trwałość,
-
- odwodnienia szczelinowe nie rzucają się w oczy, są estetyczne – są na tyle wąskie, że doskonale wpisują się w estetykę otoczenia;
-
- ze względem na fakt, że nie mają rusztu przykrywającego, oferowane są w niższych cenach;
-
- odwodnienia szczelinowe są tańsze niż odwodnienia rynnowe;
-
- możliwe jest łączenie systemów kanału szczelinowego z odwodnieniami rynnowymi;
-
- można zamówić stalowe odwodnienia szczelinowe w wielu wymiarach;
-
- łatwy montaż.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)