Odwodnienie powinniśmy wykonać w wielu pomieszczeniach, bo jest to jedyny sposób, by pozbyć się nadmiaru wody i odprowadzić ją do kanalizacji. W niektórych miejscach takie rozwiązania spełniają swoją funkcję na co dzień, w innych natomiast wykonywane jest niejako dla bezpieczeństwa. Decydując się na montaż kratek, należy wziąć pod uwagę rodzaj odwodnienia, jaki zostanie wykonany w konkretnym pomieszczeniu. Do wyboru mamy systemy liniowe i punktowe. Które z nich warto zastosować, by zapewnić idealne działanie przez lata? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Wybór w dużej mierze zależny jest od miejsca montażu
Tak naprawdę wybór rodzaju odwodnienia powinien być wykonany już na etapie przygotowywania projektu. W razie potrzeby decyzję taką możemy jednak podjąć na dowolnym etapie inwestycji. Ważne jest, by zachować odpowiednie spadki i dopasować je do pojedynczych punktów lub całych kratek liniowych. Rodzaj pomieszczenia w dużej mierze determinuje wybór konkretnego systemu. W garażach znakomicie spisuje się odwodnienie liniowe. Warto zaznaczyć, że akurat w tym miejscy wykorzystywane jest ono bardzo często. Wybór pojedynczych kratek w takich pomieszczeniach nie ma większego sensu i zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy, wykorzystując długie kratki połączone z kanalizacją wewnętrzną.
Systemy drenażowe w domach jednorodzinnych bardzo dobrze zdają egzamin w łazienkach, kotłowniach i spiżarniach, czyli miejscach, gdzie sporadycznie się z nich korzysta. W takich pomieszczeniach są one często montowane jako zabezpieczenie, które aktywuje się w przypadku ewentualnego wycieku z urządzeń sanitarnych lub zatkanego odpływu w zlewie czy brodziku. Kompletnie nieskuteczne będą w przypadku gastronomii i dużych zakładów usługowych.
Najważniejsze jest wykonanie odpowiednich spadków
Niezależnie od tego czy decydujemy się na odwodnienie punktowe, czy liniowe, najważniejszą rzeczą, pozwalającą na idealne działanie systemów drenażowych jest zapewnienie dobrze wyprofilowanych spadków, które będą prowadzić wodę bezpośrednio do kratki ściekowej. Możemy wybrać najlepsze rozwiązania, ale jeśli spadek nie będzie wykonany w odpowiedni sposób, to woda zamiast w kanalizacji, będzie stała na środku pomieszczenia.
Takie spadki można wykonać zarówno na etapie wylewania betonowych posadzek (mało popularne), jak i przy okazji montażu okładzin ceramicznych na podłogach. Ważne, by glazurnik przeprowadził dokładny pomiar i zagwarantował prosty transport wody z podłogi bezpośrednio do punktu odwodnienia. Tylko wtedy całość będzie działać zgodnie z oczekiwaniami.
Artykuł partnera
Komentarze (0)