Strona główna > Lifestyle > Szalunki - kupić, wynająć czy wykonać samodzielnie?

Przy budowie domku jednorodzinnego, budynku publicznego czy nawet schodów oraz ogrodzeń konieczne są szalunki. Są to elementy konstrukcyjne, które podtrzymują beton po jego wylaniu, zapobiegają uszkodzeniom oraz nadają konstrukcji gładki i równy kształt. Zdejmuje się je dopiero po zastygnięciu mieszanki betonowej. Na rynku dostępne są różne formy deskowania. Skorzystać możemy z gotowych rozwiązań, w formie kupna albo wynajmu, albo wykonać taki szalunek samemu. Na co zwrócić uwagę i które rozwiązanie jest lepsze?

Jeśli mamy do wykonania małą pracę, a dodatkowo dotyczy ona jedynie naszego ogródka czy przestrzeni wokół domu, warto taki szalunek przygotować sobie samemu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są tutaj deski bądź płyty wiórowe wraz z drewnianymi stemplami, które pomagają utrzymać deskę w odpowiednim miejscu. Ten sposób jest tani, lecz szybko się zużywa. Deski wprawdzie możemy wykorzystać po raz drugi, lecz częstotliwość ich użycia rzutuje na ich jakość. Rozwiązanie to jest również bardzo pracochłonne i wymaga użycia sporej ilości desek. Może sprawdzić się natomiast w trakcie wylewania małych schodów czy przy budowie fundamentów do ogrodzenia. Należy się również zastanowić, w jaki sposób wykorzystamy deski po zużyciu. Czy znajdziemy dla nich jakieś inne zastosowanie czy po prostu spróbujemy je sprzedać?

Firmy oferują za to gotowe już rozwiązania. Mamy do czynienia z różnymi formami szalunków, np. deskowania stropowe to szalunki, które konieczne są w trakcie wylewania stropów. W przypadku budowy całego domu albo przy biznesowych rozwiązaniach ta forma jest konieczna. Szalunek dopasować można idealnie do procesów przeprowadzanych na placu budowy, do jego wielkości i ilości posiadanych sprzętów. Odpowiednio dobrana konstrukcja pozwoli nam oszczędzić czas i pieniądze, wpłynie również pozytywnie na poziom bezpieczeństwa pracowników na budowie. Na rynku do czynienia mamy z trzema formami deskowania. Pierwsze z nich to szalunki przestawne. Montuje się je w określonym miejscu i gdy beton zastygnie, a zachodzi potrzeba ponownego jego użycia, szalunek rozbieramy i montujemy ponownie w nowym miejscu. Jest to rozwiązanie dość pracochłonne, ale przydać może się gdy nie dysponujemy dużą ilością miejsca. Drugie, to szalunki przesuwne, czyli takie w których nie zachodzi konieczność demontażu. Po zastygnięciu betonu po prostu przenosi się je na nowe miejsca użytkowania. Istnieją również szalunki ślizgowe, które bez demontażu przesuwa się w płaszczyźnie bez zmiany ich postaci.

Wybór rodzaju deskowania zależy od ilości od poziomu skomplikowania robót budowlanych. Zanim więc zdecydujemy się na jakieś konkretne rozwiązanie przeanalizujmy do czego ono będzie nam potrzebne i jakie koszty możemy w związku z tym ponieść. Szalunki przygotowane samodzielnie to rozwiązanie, które przyda się w przypadku małych i domowych prac budowlanych, jak np. wylewanie schodów czy budowa nowego ogrodzenia. Jeśli decydujemy się na budowę domu od podstaw albo inwestujemy pieniądze w nowy dach, skorzystajmy z rozwiązania gotowych szalunków. Usprawnią nam one prace i sprawią, że roboty przebiegać będą bez problemowo. Zwiększymy również poziom bezpieczeństwa i stabilność konstrukcji. A to one są przecież jednymi z najważniejszych aspektów w trakcie stawiania jakiejkolwiek konstrukcji. Koszt własnego szalunku to nie tylko koszt samych desek, to również podpory i gwoździe. W przypadku rozwiązań od firm szalunek wynająć można na okres miesięczny. Koszt takiego rozwiązania powinien zmieścić się w okolicach kilkuset złotych.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz