Złamanie kości jest niezwykle poważnym wyzwaniem dla twojego organizmu. Co należy uczynić, aby wszystko się szybko zagoiło, a kość wróciła do stanu pierwotnego?
1. Trrach!
Uruchom wodze wyobraźni i zobacz siebie w trakcie jazdy na snowboardzie. Zjeżdżasz właśnie z niewielkiego wzniesienia a tu, ni stąd ni zowąd, wyrasta przed tobą drzewo. Uderzasz w nie, czujesz ból w ręce lub nodze. Czy to jest złamanie?
Uszkodzenie kości w postaci złamania wbrew pozorom nie jest takie proste do zdiagnozowania. Aby mieć pewność, że do niego doszło, konieczne jest wykonanie prześwietlenia. Jeśli jednak skutkiem uderzenia jest opuchlizna, twoja ręka lub noga dziwnie się porusza, ból jest na tyle duży, że prowadzi do omdlenia, albo w miejscu uderzenia masz ogromnego siniaka – jest bardzo prawdopodobne, że doszło do załamania.
2. Siniak jako objaw złamania
Siniak powstaje w wyniku naciskania przez złamaną kość na okoliczne tkanki. W wyniku tego ucisku dochodzi do krwotoku. W efekcie na uszkodzonej kończynie pojawia się wykwit przez lekarzy nazywany krwiakiem.
Twój organizm musi bowiem wytworzyć nowe naczynia krwionośne, które zastąpią te uszkodzone, tak aby krew dotarła do uszkodzonej kości i zapewniła jej niezbędne składniki służące jej odbudowie.
3. Zmartwychwstanie
Nim jednak zacznie się proces odbudowy, fragmenty uszkodzonej kości muszą zostać przez organizm usunięte. Na ich miejscu pojawiają się tak zwane osteoklasty, których podstawowym zadaniem jest usuwanie uszkodzonych i obumarłych fragmentów kości. Następnie twój organizm może zabrać się za proces odbudowy.
4. Stan zapalny w kości
W przeciągu ośmiu godzin od chwili, kiedy kość uległa złamaniu, w jej tkankach rozpoczyna się proces zapalny. Wynika on z faktu, że układ odpornościowy aby przyspieszyć regenerację zwiększa dostawę krwi do uszkodzonego miejsca. Nie należy się tym niepokoić ani przyjmować żadnych środków przeciwzapalnych, tak aby nie zakłócać naturalnych procesów zachodzących w twoim organizmie.
5. Rusztowanie z wapnia i kolagenu
Następnie rozpoczyna się właściwy proces zrastania się kości. Odpowiedzialne za niego są komórki zwane fibroblastami, które tworzą macierz swoim wyglądem przypominającą coś podobnego do rusztowania. Jest to sieć stworzona z wapnia, chrząstki oraz kolagenu. Wapń jest odpowiedzialny za sztywność, kolagen natomiast odpowiada za elastyczność nowopowstałej tkanki. Jest jednak ona nadal dość krucha, należy więc z delikatnością obchodzić się z uszkodzoną kończyną oraz jej niepotrzebnie nie obciążać.
6. Feniks z popiołów
Cały proces umacniania miejsca złamania jest długotrwały. Dopiero po około półtora roku kość możemy traktować jako w pełni wyleczoną. W miejscu zrostu będzie też ona mocniejsza niż przed wypadkiem więc zmniejsza się ryzyko jej ponownego uszkodzenia. Należy jednak pamiętać aby unikać nadmiernego spożywania alkoholu, zawarte w nim składniki wypłukują bowiem z naszego organizmu wapń, który jest niezbędny w procesie zrastania się kości. Zamiast wysokoprocentowych trunków zdrowsze dla naszych kości będzie wypicie szklanki pożywnego mleka.
Komentarze (0)