Strona główna > Lifestyle > Odśnieżanie podjazdu

Odśnieżanie podjazdu

Zima potrafi dać się nam we znaki, zwłaszcza jeśli śnieg zalegający na podjeździe utrudnia nam opuszczenie posesji. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak jego odśnieżenie. W tym celu wykorzystać możemy różnego rodzaju narzędzia oraz sole i granulaty. Co sprawdzi się najlepiej?

Czym odśnieżać podjazd?

Odśnieżanie podjazdu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panuje ujemna temperatura. Ważne jest zatem odpowiednie zabezpieczenie naszego organizmu przed wychłodzeniem. Założenie ciepłej kurtki, rękawic i czapki jest konieczne, zanim wyjdziemy na dwór.

Usunięcie zalegającego na podjeździe śniegu to praca żmudna i czasochłonna, jednak mając odpowiednie akcesoria, jesteśmy w stanie ją sobie nieco ułatwić. Oto przybory, które mogą okazać się przydatne podczas odśnieżania:

  • łopata do śniegu – sprawdzi się podczas prac na niewielkim terenie. Jeżeli zatem dysponujemy krótkim i niezbyt szerokim podjazdem, będzie optymalnym wyborem.

Wybierając łopatę do śniegu, zwróćmy uwagę na materiał, z którego została wykonana. Zwykle jest to tworzywo sztuczne, aluminium lub stal. Łopaty z tworzywa sztucznego są tańsze niż ich aluminiowe i stalowe odpowiedniki, jednak są mniej trwałe i mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą mieć zatem trudności z usunięciem zlodowaciałego śniegu.

Decydując się na łopatę z tworzywa sztucznego, poszukajmy modelu ze wzmocnioną krawędzią szufli – listwa aluminiowa zwiększa wytrzymałość elementu, chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ogranicza jego ścieranie. Wszystko to przedłuża żywotność sprzętu i sprawia, że możemy go używać przez kilka sezonów.

Jeżeli nasz podjazd wykonany jest z kostki brukowej, lepszym rozwiązaniem będzie łopata wyposażone w szuflę z gumowym wykończeniem. Odśnieżanie takim narzędziem generuje mniej nieprzyjemnego hałasu.

Efektywność pracy zależy nie tylko od siły naszych mięśni, ale również szerokości szufli. Stanowi ona kolejny ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę, szukając optymalnego rozwiązanie. Im szersza szufla, tym więcej śniegu zgarniemy za jednym zamachem łopatą. Jednak zbyt szeroka szufla wypełniona po brzegi śniegiem będzie trudna do utrzymania w pozycji poziomej.

  • sól drogowa i granulaty do odladzania – preparatami tymi możemy posypać podjazd. Topią one śnieg, a także zapobiegają jego zlodowaceniu oraz przywieraniu do podłoża. Z tych dwóch rozwiązań lepszą opcją jest granulat do odladzania. Chociaż w porównaniu z solą jest on droższy, to jednak nie tworzy białego osadu, nie niszczy butów i elementów karoserii, a także charakteryzuje się większą wydajnością.

Co więcej, sól możemy stosować jedynie na powierzchniach utwardzonych. Wnika bowiem w glebę, niszcząc rośliny. Jeżeli chcemy zatem pozbyć się nadmiaru śniegu i lodu w ogrodzie, ponownie lepiej sprawdzi się granulat.

  • odśnieżarkapolecana jest właścicielom dużych posesji, gdzie garaż jest znacznie oddalony od bramy, przez co powierzchnia do odśnieżania jest znacząca. W zależności od wielkości terenu i wysokości dostępnego budżetu zdecydować możemy się na urządzenia elektryczne, które są tańsze i lżejsze, oraz spalinowe charakteryzujące się większą wydajnością, jednak mające wyższą cenę.

Odśnieżanie podjazdu wcale nie musi być aż tak bardzo praco- i czasochłonne. Na rynku znajdziemy bowiem przybory, substancje i urządzenia, które ułatwiają wykonywanie tej czynności. Wybierając optymalną opcję, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość podjazdu oraz indywidualne preferencje. Nie bez znaczenia są również nasze możliwości finansowe.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz