Strona główna > Lifestyle > Samochody Tesli. Czy faktycznie są tak dobre?

Być może dla niektórych niejedno polskie kasyno będzie teraz okazją do wygrania mniejszych czy większych pieniędzy. W przypadku dużych kwot można pomyśleć nad zakupem nowego samochodu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pojazdy Tesli. Czy jednak faktycznie są tak dobre, jak często się o tym mówi?

Czym jest Tesla?

Tesla Motors to znana i ceniona amerykańska marka samochodów elektrycznych, która w 2003 roku założona została przez Elona Muska. Jej nazwa nawiązuje do jednego z najsłynniejszych naukowców XIX i XX wieku. Od samego początku głównym założeniem firmy było tworzenie pojazdów elektrycznych, które będą się odznaczać nie tylko wysokimi osiągami, lecz i luksusem. W 2007 roku światu zaprezentowany zostaje model Roadster. Choć było to elektryczne auto, to jednak osiągami mogło dorównać wielu sportowym autom na benzynę. W 2012 roku pojawił się Model S. Na jednym ładowaniu model ten był w stanie przejechać ponad 300 mil, co należy uznać za znakomity wynik. W 2015 roku Tesla wypuściła Model X, który jako crossover może pomieścić do siedmiu osób.

W 2016 roku premierę miała za to Tesla Model 3. To obecnie najmniejszy samochód amerykańskiego przedsiębiorstwa należący do segmentu premium klasy średniej. Tesla Motors postawiła na komfortowy sedan, którego bazowa cena wynosiła 40 tysięcy euro. Jak na kategorię aut elektrycznych jest to bardzo atrakcyjna cena. Obok modelu 3 najbardziej popularne dziś są Tesla Model S i Model X.

Wielka popularność Modelu 3

Tesla 3 okazała się od razu ogromnym sukcesem amerykańskiej firmy. W ciągu zaledwie kilku pierwszych miesięcy w Stanach Zjednoczonych Tesla przyjęła ponad 400 tysięcy zamówień na 3. Także i w Europie model ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Co prawda sama fabryka nie wyrabia z zamówieniami, jednak dziś Tesla 3 to model, który bez trudu zaczął konkurować z legendarnym już Priusem czy innymi pojazdami elektrycznymi. Tesla wchodząc na niższy segment, dokonała znakomitego ruchu. Udało jej się nie tylko zdobyć rynek elektrycznych aut, lecz także poważnie zagrozić pojazdom na benzynę. Dlaczego jednak jest tak warta uwagi?

Minimalizm i prostota

W Modelu 3 Tesla postawiła właśnie na prostotę i minimalizm. Samochód ten znacząco różni się od innych pojazdów w tym segmencie. Producent zrezygnował tu bowiem z klasycznej deski rozdzielczej na rzecz dużego tabletu. Na ekranie można nie tylko obserwować parametry jazdy, lecz w wolnej chwili oglądać filmy i seriale, grać. Obszerna kabina wpływa na komfort zarówno dla kierowcy jak i pasażerów. W zależności od standardu pojazdu można wybrać dla siebie odpowiedni tryb jazdy jak: standard, chill czy sport. Wpływa to na komfort jazdy, osiągi na drodze. Tesla potrafi od razu zaskoczyć kierowców. Otóż elektryczny pojazd przyspiesza w Long Range od 0 do 100 w zaledwie 4,6 sekundy, zaś Performance pozwala na przyspieszenie w 3,4 sekundy! To znakomity wynik w tej klasie. W obu wersjach prędkość maksymalna przedstawia się następująco: 233 km/h, 261 km/h.

Model 3 w wersji Long Range pozwala na przejechanie do 560 kilometrów. Zważywszy na niską dostępność stacji ładowania w Polsce taki zasięg może się okazać niezwykle pomocny. Nie zapominajmy także o tym, że Tesla niezwykle silnie rozwija system autonomicznej jazdy. Dzięki jej badaniom i nowoczesnym technologiom już za kilka czy kilkanaście lat takie pojazdy mogą stać się standardem na wielu drogach.

Jak zatem widać, pod względem nowoczesnych technologii czy też osiągów samochody Tesli faktycznie należą do czołówki w branży motoryzacyjnej. Amerykańska firma musi jednak przyłożyć się do jakości wykonania, gdyż wiele modeli składanych jest niedbale, przez co mają czasem sporo wad fabrycznych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz