Strona główna > Zdrowie > Wizyta u okulisty – jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Dobry wzrok to podstawa – bez niego nasze codzienne życie byłoby znacznie trudniejsze. Niestety, w dzisiejszych czasach każdego dnia jesteśmy narażeni na wiele czynników szkodzących prawidłowemu widzeniu. Siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze, zanieczyszczenie powietrza – to wszystko stanowi ogromne obciążenie dla wzroku. O oczy należy dbać nie tylko od święta. Najważniejszym aspektem profilaktyki narządu wzroku są oczywiście regularne wizyty u okulisty. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak przygotować się do badania okulistycznego.

Jak często należy chodzić do okulisty?

Narząd wzroku pozwala nam swobodnie i bezpiecznie funkcjonować w świecie. Możemy dzięki niemu cieszyć się pięknem natury, podziwiać kolory czy rozwijać swoje pasje. Niezależnie od tego, jaki styl życia prowadzimy, powinniśmy dbać o zdrowie naszych oczu. Najważniejszą i kluczową sprawą dla jakości naszego widzenia są regularne badania wzroku. Można je wykonać zarówno u okulisty (lekarza specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu), jak i u optometrysty (eksperta odpowiadającego za wykrywanie refrakcyjnych wad oka i dobór prawidłowego rozwiązania optycznego w postaci okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych). Nawyk systematycznego kontrolowania jakości widzenia u specjalisty pozwala utrzymać wzrok w doskonałym stanie i w porę zareagować, gdyby z naszymi oczami działo się coś niedobrego. Wzrok należy badać co najmniej raz na dwa, trzy lata. Osoby, u których stwierdzono wadę wzroku, powinny wykonywać badania raz na rok. W przypadku chorób oczu wizyty kontrolne są konieczne jeszcze częściej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony oczu, takie jak pieczenie, łzawienie, szczypanie, nieostre widzenie lub światłowstręt, na konsultację należy umówić się jak najszybciej.

Jak przygotować się do konsultacji okulistycznej?

Rutynowa wizyta u okulisty nie wymaga tak dokładnego przygotowania, jak np. do badań krwi czy różnego typu zabiegów. Warto jednak wziąć ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną dotyczącą ewentualnych chorób i wad wzroku. Jeśli wybierasz się do lekarza po raz pierwszy, pamiętaj o zabraniu dokumentu ze zdjęciem. Będzie on potrzebny do przyjęcia w gabinecie oraz po to, aby okulista mógł wystawić Ci receptę. Jeśli jesteś stałym pacjentem danej placówki, dokument tożsamości nie będzie potrzebny. Jesteś w trakcie leczenia? Do specjalisty koniecznie zabierz z sobą spisane na kartce nazwy leków (w tym kropli), które przyjmujesz, wraz z dawkowaniem. Wizyta okulistyczna może wiązać się z podaniem kropli rozszerzających źrenice. Po zaaplikowaniu kropli przez kilka godzin możesz gorzej widzieć, dlatego w tym czasie lepiej nie prowadzić samochodu. Dobrze mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, bo zakropienie oczu może skutkować nadwrażliwością na światło. Zaleca się, aby na wizytę u okulisty lub optometrysty przyjść bez makijażu. To znacznie ułatwi ocenę stanu narządu wzroku.

Jak powinna wyglądać wizyta u okulisty?

Wiele osób obawia się konsultacji okulistycznej. Zupełnie niepotrzebnie – przeciętnie trwa ona jedynie 10-30 minut, a wykonywane w trakcie badania są zupełnie bezbolesne. Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u okulisty? Konsultacja zaczyna się od szczegółowego wywiadu, następnie lekarz przechodzi do przeprowadzenia badania okulistycznego. Na podstawie informacji zebranych od Ciebie podczas wywiadu oraz wykonanego badania specjalista stawia diagnozę i określa zalecenia co do dalszej profilaktyki, ewentualnie wypisuje receptę na okulary/soczewki. W przypadku, gdy trzeba będzie zaaplikować krople rozszerzające źrenice, czas wizyty może się przedłużyć do około godziny.

Recepta na okulary – jak ją czytać, ile jest ważna?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie wadę refrakcji, po badaniu okulistycznym otrzymasz receptę na okulary lub soczewki kontaktowe. Jest to pisemne zalecenie lekarza okulisty lub optometrysty na wyroby medyczne. Jeśli nie wiesz, jak odczytać wadę wzroku z recepty, nie martw się. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie skomplikowane. Recepta zazwyczaj przyjmuje formę prostej tabelki, w której znajdują się wartości przypisane do każdego z oczu. Symbol OP wskazuje na oko prawe, zaś OL – oko lewe. Po lewej stronie tabelki znajdują się dwie wartości: dal i bliż. W zależności od wady specjalista wpisze parametry w odpowiednią rubrykę. Pamiętaj, że recepta ma termin ważności 30 dni, dlatego należy zrealizować ją jak najszybciej po otrzymaniu.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz