Strona główna > Lifestyle > Dla Polek tematem tabu jest liczba partnerów seksualnych

Mimo coraz większego dostępu do informacji o seksie niektóre tematy nadal są dla Polek wstydliwe. Dr Agata Loewe, seksuolożka i psychoterapeutka, uważa, że nawet edukacja seksualna oraz antykoncepcja są dla wielu z nas tematem tabu. Kobiety nie chcą się też przyznawać do liczby partnerów seksualnych.

– Dla Polek tematem tabu jest liczba partnerów seksualnych i percepcja własnego ciała. Wiemy, jaki jest ideał kobiety stwarzany przez media i zastanawiamy się nad tym, czy nasze ciało jest takie, jakie powinno być i jak widzi nas partner czy partnerka – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Agata Loewe, seksuolożka, psychoterapeutka oraz ekspertka w programie TLC „$eks – kup teraz”.

Otwarte rozmowy o seksie przychodzą Polkom z trudem, nawet na tematy, o których od wielu lat głośno jest w dyskursie społecznym.

– Tematem tabu jest edukacja seksualna w Polsce, antykoncepcja oraz otwieranie i zamykanie związków. Również homoseksualność czy mówienie o tym, że jest się gejem, lesbijką, osobą biseksualną czy transpłciową – mówi dr Agata Loewe.

Edukacja seksualna

Seksuolożka dodaje, że tematami tabu są także mniej popularne zachowania seksualne. Nie chcemy również rozmawiać o przemocy w związkach.

– Tematami, o których się nie rozmawia, są związki oparte na dominacji i uległości. Również mało się mówi o parach żyjących w związkach tantrycznych, w których pracuje się z energią seksualną. Jest to też temat tabu w seksuologii, ponieważ nie wiadomo, co zrobić z czymś, czego się nie da zbadać – tłumaczy psychoterapeutka. – Nie wypada się przyznawać do przemocy. Kobiety i mężczyźni, którzy żyją w takich związkach, nie rozmawiają o tym.

Agata Loewe jest absolwentką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Institute for Advanced Studies of Human Sexuality w San Francisco. Działa na rzecz pozytywnej seksualności, prowadzi też konsultacje psychologiczne i seksuologiczne oraz warsztaty. Działa w organizacjach pozarządowych zajmujących się wyrównywaniem szans osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz promocją zdrowia psychicznego, reprodukcyjnego i seksualnego.  Jest także ekspertem w programie „$eks – kup teraz”, który od dzisiaj można oglądać na antenie TLC.

Źródło:lifestyle.newseria.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz