Strona główna > Lifestyle > Co musisz wiedzieć, kupując nową pralkę?

Planujesz wymienić pralkę na nowszą? Przeglądając poszczególne modele, doznajesz tylko jeszcze większego mętliku w głowie? Wybór modeli i producentów jest przeogromny. Co jest tylko marketingową pułapką, co zaś ważnym parametrem, który warto uwzględnić. Jeśli nie wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze dobrej pralki, świetnie trafiłeś. Poniższy tekst rozjaśni Ci kilka najważniejszych kwestii. Sprawdź, co musisz wiedzieć, kupując pralkę automatyczną.

Jaki typ pralki wybrać?

Podstawowym kryterium wyboru pralki powinien być jej typ. W sklepach stacjonarnych i internetowych bez problemu znajdziesz zarówno pralki ładowane od przodu, jak też pralki ładowane od góry. Te drugie będą idealne do bardzo wąskich i małych łazienek, w których liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni, a otwierane z boku drzwiczki urządzenia mogłyby zahaczać o szafkę łazienkową, kabinę prysznicową czy drzwi pomieszczenia. Drugą kategorią jest wybór pralek pod kątem ich ewentualnej zabudowy. Największy wybór modeli wciąż panuje w przypadku pralek wolnostojących. Zdecydowanie mniej liczną kategorię reprezentują pralki do zabudowy, które można efektownie umieścić w dolnym ciągu szafek kuchennych bądź zabudować szafką łazienkową. Ciekawą opcją są również pralki typu slim, które cechują się mniejszą głębokością, pasują więc do ciaśniejszych i mniej ustawnych łazienek czy kuchni. Ich głębokość wynosi zazwyczaj 39,9 – 49 cm. Wszystko zależy od preferencji, aranżacji, dostępu do gniazdka elektrycznego i przyłącza wody, a także od wielkości pomieszczenia.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując nową pralkę?

Istotna jest również klasa oszczędności energetycznej, określana literą A i znajdującymi się przy niej plusami. Na rynku znaleźć można produkty, które reprezentują 7 klas energetycznych – od A+++ do D, z czego A stanowi wynik najlepszy, najbardziej oszczędny, D zaś najmniej pożądany. Najprościej mówiąc, klasa energetyczna pralki to roczne zużycie energii. Podaje się je w kW/h. Właściciele kawalerek, którzy pralkę mają zamiar zamontować w aneksie kuchennym, powinni zwracać uwagę także na poziom jej głośności. Im niższy, tym odpoczynek czy oglądanie telewizji będą przyjemniejsze. Spore znaczenie mają też obroty wirowania pralki. Przedział produktów dostępnych na rynku jest spory – od 800 do ponad 1500 obrotów na minutę. Warto celować w rozwiązania pośrednie – pralka, która wiruje z prędkością 1000 obrotów na minutę na pewno sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Jaką pojemność pralki kupić?

Pojemność pralki powinna być przede wszystkim dopasowana do liczby domowników. Do kawalerki zamieszkiwanej przez jedną, maksymalnie dwie osoby w zupełności wystarczą pralki automatyczne o pojemności 6 kilogramów. Natomiast w sytuacji, gdy pralka ma spokojnie obsłużyć całą rodzinę 2+2, w której są małe dzieci, którym trzeba często zmieniać ubrania (nawet kilka razy dziennie, a sprzęt ma być często nastawiany, na pewno idealnie sprawdzi się model o pojemności co najmniej 9 kilogramów. Pozwoli wyprać zarówno cienkie T-shirty, jak też bieliznę, odzież sportową, grubsze spodnie, polarowe bluzy, jak też wiosenną kurtkę.

Co zrobić ze starą pralką?

Zgodnie z obowiązującym prawem obsługa sklepu, w której nabywasz nowe urządzenie, jest zobligowana do odebrania starego sprzętu. Po Twojej stronie leży przygotowanie jej do zabrania, a więc odłączenie jej od przyłączy wodnych i elektrycznych, a także pozbycie się resztek wody zalegającej w bębnie. Nowe regulacje stanowią duże wsparcie do użytkowników indywidualnych, którzy do niedawna mieli spory problem z bezpieczną utylizacją sprzętu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz