Strona główna > Zdrowie > Jak leczyć wady zgryzu u dziecka?

Diagnoza wad zgryzu u dzieci pojawia się szybko i często. Występuje ona w ponad u połowy dzieci w wieku szkolnym. Mimo, że wady te występują u tak wielu przypadków, niestety nie każdy rodzic i nie każde dziecko decyduje się na podjęcie leczenia. Jakie konsekwencje niesie ze sobą brak leczenia, a gdy już się na nie decydujemy, jakie podjąć dalsze kroki?

Wady zgryzu podzielone są na dwie kategorie. Są to te nabyte i wrodzone. Wrodzone uzależnione są od genetyki, ale i również czynników zewnętrznych. Takich jak przyjmowanie w trakcie ciąży przez matkę niektórych leków. Wady nabyte zaś rozwijają się wraz z wzrostem noworodka. Na nieprawidłowy zgryz mają wpływ takie czynniki, jak; 

1. nieprawidłowe karmienie 
2. ssanie smoczka
3. złe układanie noworodka do snu 
4. ssanie palców 
5. nagryzanie przedmiotów typu długopisy, kredki 
6. oddychanie otwartymi ustami 

Obecnie wyróżnia się, aż siedem rodzajów wad zgryzu u dzieci.   

  • Przodozgryz
  • Zgryz krzyżowy
  • Zgryz otwarty
  • Tyłozgryz
  • Zgryz głęboki
  • Zęby odseparowane
  • Stłoczenia 
     

Wady te niekorzystnie wpływają na wymowę, powodują problemy w jedzeniu oraz oddychaniu. Dzieci z wadami zgryzu częściej doświadczają chorób uzębienia, jak próchnica. Należy również zaznaczyć aspekt estetyczny, który w okresie dorastania jest bardzo ważny. Niektóre z bardziej dotkliwych wada uzębienia, wpływają na samoocenę oraz powodują liczne kompleksy. 

Jak zatem leczyć "krzywy zgryz"?

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad. W zależności od wieku pacjenta można zastosować apart ruchomy. Jest on przewidziany dla dzieci od 7 do 10 roku życia. Powinien być noszony do 14 godziny na dobę. Na pozytywne efekty, wpływa regularność noszenia aparatu przez dziecko. Dlatego ważne jest, by w krótkim okresie czasu, dziecko wypracowało w sobie nawyk noszenia aparatu ruchomego. 

Dzieci starsze oraz młodzież zgryz powinny naprawiać, aparatem stałym. Ten także nie jest już powodem do wstydu. Młodzież zdaje sobie sprawię, iż jest to inwestycja w ich dorosły wygląd. Co prawda na efekty, należy poczekać nawet do 2,5 roku, lecz jest to czas zdecydowanie niezmarnowany. W przypadku aparatu stałego, ważne jest by szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Dlatego też osoby, które z niego korzystają powinny używać nie tylko pasty i szczoteczki do zębów, ale i nicie oraz płyny do jamy ustnej. 

Jeśli nie aparat to?

W niektórych przypadkach, lekarz zaleca ćwiczenia mięśniowe. Zdarzają się również przypadki, które wymagają interwencji chirurga. Wtenczas wykonuje się operację szczękowo-twarzową. Niemniej jednak każda z powyższych metod, jest ważna i należy ją wykorzystać, by poprawić swój wygląd, ale przede wszystkim komfort życia. 

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz