Strona główna > Zdrowie > Na czym polega doświadczenie uzależnienia?

Osoby uzależnione w pewnym momencie tracą umiejętność używania określonych substancji, a tym samym dochodzi do zmian obejmujących nie tylko ich samopoczucie, ale również świadomość. Stąd nietrudno już wpaść w pułapkę działań nie tylko obsesyjnych, ale również przymusowych, a te mają wpływ nie tylko na nasze życie fizyczne, ale również duchowe i umysłowe - więcej przeczytasz w artykule "Wpływ uzależnienia na umysł". 

Obecnie nauka może mówić o trzech rodzajach uzależnienia. Na pierwszy plan wysuwają się tu tak zwane uzależnienia oparte na pobudzeniu i to właśnie w tej grupie znalazły się tak dobrze znane nałogi, jak hazard, sięganie po pobudzające narkotyki oraz uzależnienie od seksu. Nieco inaczej wyglądają uzależnienia oparte na uśnieżeniu, grupa, do której należy używanie narkotyków o działaniu znieczulającym oraz uzależnienie od alkoholu.

Trzecią grupę stanowią tak zwane uzależnienia oparte na fantazjowaniu. W tym kontekście mówi się przede wszystkim o używaniu środków o charakterze psychodelicznym oraz o seksie w momencie, w którym już samo fantazjowanie o nim jest uważane za przyjemniejsze niż akt płciowy. I choć mamy do czynienia z zachowaniami, które w istotny sposób różnią się między sobą, okazuje się, że mogą one przyczynić się do uruchomienia tych samych ścieżek neurochemicznych w naszym mózgu. Oczywiście, same wzorce neurochemiczne zmieniają się wraz ze zmianą zachowania, a tym, co wyzwala je najsilniej jest seks. Bardzo często mamy zresztą do czynienia z uzależnieniami zaliczanymi do różnych grup, które można zaobserwować u tej samej osoby. Osobowość uzależniona w naturalny sposób poszukuje zróżnicowanych doznań. Najczęściej celem takiego działania jest zmniejszenie cierpienia, które daje o sobie znać w innych sferach jej życia.

Naturalnie, działanie takie nie jest charakterystyczne wyłącznie dla osób uzależnionych, niejednokrotnie bowiem i ludzie nie mający tego rodzaju skłonności szukają ucieczki w nieoczekiwanych miejscach. Jeśli mielibyśmy więc wskazać na tę różnicę, którą można będzie uznać za istotną, będzie ona dotyczyła przede wszystkim na samokontroli. Osoby uzależnione tracą ją bardzo szybko nie mając już wpływu na podejmowane przez siebie działania. Uzależnienie najczęściej ma na celu albo zmniejszenie bólu, albo zwiększenie przyjemności, co w rezultacie sprawia, że następuje utrata kontroli nad tego typu praktykami.

Materiał partnera zewnętrznego: alkoholwrodzinie.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz