Strona główna > Zdrowie > Okulary – coś więcej, niż narzędzie korekcji wzroku

​Osoby z wadami wzroku stanowią większość naszego społeczeństwa. Szacuje się, że ich liczba sięga 70% - i większość z nich jako sposób korekcji wad refrakcji wybiera okulary. Traktując je jako narzędzie do poprawy wzroku... albo poprawy wizerunku.

Okulary jako dodatek modowy

Okulary to najprostszy i najstarszy sposób na korygowanie wad wzroku. Korzystają z nich osoby z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem i starczowzrocznością. Potrafią skorygować nawet bardzo znaczne wady wzroku, a przy tym mogą być także dodatkiem modowym. Co to oznacza? Że prócz pełnienia swojej głównej funkcji mogą stać się ciekawym elementem stroju, stylizacji czy nawet image. Nie stanowi to wielkiego problemu, wystarczy tylko dobrać je odpowiednio do swojej twarzy czy wizerunku. Przedstawmy zatem ogólne wytyczne, których należy się trzymać, by osiągnąć spójną kompozycję stylizacji.

Zazwyczaj sugeruje się, by okulary harmonizowały z twarzą i dopełniały ją. Stąd też osobom o twarzy okrągłej proponuje się okulary prostokątne, wyszczuplające buzię, chociaż dobrze spiszą się także tzw. okulary kocie oczy. To wzór lekko retro, ale trzymający się mocno i wciąż popularny, zwłaszcza wśród kobie lubiących nutkę ekstrawagancji. Twarz w kształcie serca dobrze wygląda ozdobiona okularami o ledwie widocznych oprawkach, jak okulary transparentne albo patentki. Przy twarzy kwadratowej pożądanym manewrem jest złagodzenie rysów twarzy, co bardzo dobrze czynią okulary o oprawkach zaokrąglonych. Bardzo wdzięczna do ozdabiania okularami jest twarz owalna, na której dobrze wyglądają niemal wszystkie oprawki, czy to pełne, czy okulary żyłkowe, minimalistyczne czy oversize.

Co jeszcze warto wiedzieć o doborze okularów?

Nie tylko rysy twarzy warto brać pod uwagę przy dobieraniu okularów. Jeśli chodzi o kolor oprawek, to i tu panują pewne ogólne zalecenia dotyczące ich doboru. Sugeruje się mianowicie, by postawić na naturalność i harmonię między oprawkami a cerą i kolorem włosów. Jasna cera „lubi się” z okularami żyłkowymi i transparentnymi, kolor rudy dobrze współgra z czerwienią i fioletem a włosom blond poleca się odcienie ciepłe.

Powyższe zalecenia są tylko i wyłącznie wskazówką i nie muszą być traktowane bardzo dosłownie. Osoby o większym niż przeciętny zmyśle estetycznym i modowym mogą swobodnie burzyć standardy i wyznaczać własny, indywidualny styl. Zwłaszcza w przypadku, gdy ich życie osobiste i zawodowe pozwala na to. Nie zawsze tak jest, bo są zawody, w których okulary przyjęło się nosić bardzo klasyczne i stonowane (np. prawnicy, finansiści). Na drugim biegunie leżą tak zwane zawody artystyczne, gdzie dowolność jest już naprawdę bardzo duża, a okulary duże, geometryczne czy kolorowe nie są niczym dziwnym. Mogą także wystąpić różnice w zależności od tego, czy okulary przeznaczone są dla mężczyzny, czy dla kobiety. Panie częściej decydują się na połączenia harmoniczne, nadające twarzy spójności, odwracające uwagę np. od wysokiego czoła czy krągłej buzi i ogólnie wprowadzającej pewną delikatność. Panowie natomiast często pożądają właśnie „ostrości”, chcąc podkreślić wyrazistość rysów czy np. mocniej zarysować żuchwę.

Najważniejsze jednak, by w okularach dobrze się czuć i by były  odpowiednio dobrane pod kątem korekcji wzroku. Kupowane w sklepie optycznym, po wcześniejszej wizycie u optometrysty lub lekarza okulisty, wyposażone w powłoki dopasowane do trybu życia (antyrefleks, fotochrom, blue do filtrowania światła niebieskiego) i wygodne w noszeniu, bo w końcu zazwyczaj spędzamy w nich cały dzień.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz