Strona główna > Zdrowie > Kettlebell – co to jest? Jakie odważniki wybrać?

Niektórym może się wydawać, że kettlebell to współczesny wynalazek. Nic bardziej mylnego! Odważniki te pojawiły się już w XVIII wieku, wymyślone przez Rosjan, i były używane w różnego rodzaju treningach dla żołnierzy. Dziś można je znaleźć niemal w każdym klubie fitness, a nawet nie brakuje ich w domowych siłowniach. Wcale nie dziwi ich duża popularność, bowiem są to produkty niezwykle skuteczne i pozwalają nie tylko zwiększyć siłę, ale też poprawić wydolność organizmu. Co warto wiedzieć o odważnikach kettlebell?

Kettlebell to dość specyficzne odważniki. W ogóle nie przypominają klasycznych hantli. Mają kształt kuli armatniej z uchwytem i występują w różnych wersjach wagowych. Przede wszystkim cenione są za swoją wszechstronność, bowiem kettlebell ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie (w tym mięśnie głębokie odpowiedzialne za postawę), ale też poprawiają koordynację ruchową, zwiększają wytrzymałość, korzystnie wpływają na układ krążenia i pomagają zrzucić zbędne kilogramy.

Jaki powinien być dobry kettlebell?

Zakup odważników kettlebell może wydawać się prosty, jednak wcale taki nie jest. W sklepach nie brakuje kiepskiej jakości produktów, które nie tylko szybko ulegną zniszczeniu, ale też ćwiczenie z nimi będzie mocno niekomfortowe, np. ze względu dla źle wykonany odlew. Porządny kettlebell od cenionego producenta tego rodzaju wyrobów nie tylko posłuży przez wiele lat, ale i trening z nim będzie po prostu przyjemnością. Jak wybrać kettlebell, aby zaopatrzyć się w dobry przyrząd treningowy?

  1. Porządny kettlebell to produkt żeliwny, dobrze wyważony, może być dodatkowo ogumowany, ale nie jest to niezbędne. Lepiej nie inwestować w wyroby bitumiczne czy winylowe.
  2. Zakup kettlebell o innym kształcie niż kula, np. stożka, to także kiepski pomysł. Może się bowiem okazać, że taki produkt nie nadaje się do ćwiczeń ze względu na niepoprawne wyważenie.
  3. W kettlebell bardzo ważny jest uchwyt. Powinien być dobrze wyprofilowany, bez żadnych skaz, o odpowiedniej średnicy, aby można go było skutecznie złapać. Kettlebell z kwadratową rączką także nie sprawdzi się w przypadku treningu z tymi odważnikami.
  4. Każdy ćwiczący powinien móc bez problemu położyć stabilnie kettla na podłogę. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza przy ćwiczeniach w podparciu.
  5. Na początek przygody z odważnikami kettlebell warto zakupić modele o wadze 8, 12 i 16 kg. Taki zestaw jest standardowy i pozwoli skutecznie realizować trening.

Kettlebell ćwiczenia

Trening z kettlebell jest dość specyficzny ze względu na nietypowy kształt odważnika. W trakcie trwania ćwiczeń przede wszystkim wykonuje się tzw. swing, który jest podstawowym ruchem przy treningu tego typu. Np. przy swingu rosyjskim należy chwycić kettlebell obiema rękami i wprawić go w ruch poprzez huśtanie spomiędzy nóg aż do poziomu klatki piersiowej. Inny rodzaj ćwiczeń to np. clean, czyli podrzut, który wykonuje się jedną ręką, a celem jest uniesienie odważnika nad głowę. Ćwiczenia wykonuje się w seriach po kilka lub kilkanaście powtórzeń w zależności od umiejętności i możliwości osoby trenującej.

Odważniki kettlebell są dziś niezwykle popularne, zwłaszcza ze względu na swoją wszechstronność. W przypadku ćwiczeń z tym przyrządem bardzo ważna jest odpowiednia technika, dlatego warto rozpocząć przygodę z kettlebell w towarzystwie profesjonalnego trenera czy trenerki. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kontuzji i sprawi, że trening stanie się nie tylko łatwiejszy, ale i przyjemniejszy. Ponadto będzie też o wiele bardziej skuteczny.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz