Strona główna > Zdrowie > Mądre i zdrowe odżywianie: krótkie porady

Zdrowa dieta: Jak mądrze się odżywiać? Wskazówki

Mądre odżywianie się, jest jednym z najważniejszych aspektów zdrowego stylu życia, niezależnie od tego, czy jesteś młody czy stary. Zdrowe ciało jest niezbędne do prowadzenia pełnego i produktywnego życia. Mądre odżywianie oznacza włączenie do swojej diety bardziej świadomego myślenia

Podstawowe zasady zdrowej diety

Mądre odżywianie nie oznacza odmawiania sobie wszystkich ulubionych produktów. Zamiast tego należy zwracać uwagę na sygnały głodu i powody, dla których chce się jeść określone produkty. Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie ilości spożywanych ,,śmieci'' jest przejście na zdrowszą wersję swoich ulubionych potraw. Jedzenie całych ziaren i roślin strączkowych sprawi, że poziom cukru we krwi będzie stały, a głód będzie na wyciągnięcie ręki. Ponadto, kupowanie owoców i warzyw w sezonie pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze. Jedzenie fasoli zamiast mięsa jest świetnym źródłem białka i znacznie tańszym niż mięso. Poza tym, fasola jest łatwa do przygotowania, więc nie musisz jeść mięsa codziennie. Zdrowe tłuszcze są ważne dla Twojego serca i mózgu. Trzymaj się z dala od tłuszczów trans, które zwiększają ryzyko chorób serca. Zdrowe tłuszcze obejmują oliwę z oliwek, orzechy, nasiona i ryby. Spróbuj dodać do swoich posiłków ryby ze zdrowymi tłuszczami dwa razy w tygodniu. I zamień oleje przetworzone na tłoczone na zimno zamiast tych, które zawierają tłuszcze. Możesz nawet dodać do swojej diety trochę owoców i warzyw. 

Kluczem do mądrego odżywiania się jest także unikanie pośpiechu przy posiłkach. Większość ludzi w pośpiechu zjada gotowe posiłki. Jednak spożywanie umiarkowanych porcji pomoże Ci utrzymać zdrową wagę i poprawi Twój ogólny stan zdrowia. Staraj się unikać przekąsek między posiłkami, ponieważ są one niezdrowe. Ponadto, jedz w relaksującym otoczeniu - staraj się nie oglądać telewizji podczas jedzenia. Upewnij się, że jesz z przyjemnością, ponieważ niepokój jest związany ze złym trawieniem i obżarstwem. 

zdrowa dieta

Zdrowe odżywianie: o czym musisz jeszcze pamiętać?

Innym sposobem na mądre odżywianie jest unikanie niezdrowych przekąsek i wysokokalorycznych potraw, jeśli tylko jest to możliwe. Poza tym, zawsze warto zaplanować posiłki z wyprzedzeniem, dzięki czemu będziesz w stanie oprzeć się chęci podjadania. Staraj się unikać sytuacji i miejsc, które wyzwalają Twój apetyt, takich jak cukiernia w Twoim biurze. Jeśli jesteś na zakupach, staraj się wybierać restauracje ze zdrowszym menu i unikaj pokusy jedzenia podczas wykonywania innych czynności. W ten sposób będziesz w stanie zjeść mniejszą porcję, czując się jednocześnie pełnym. Robienie 10-minutowych przerw to także świetny sposób na upewnienie się, że się nie przejadasz. Codzienne spożywanie zdrowego śniadania pomoże Ci nasycić głód i zjeść mniejsze porcje. Możesz również kontrolować swoje porcje i rozsądnie planować budżet na jedzenie. Zadając sobie pytanie: "Czy przyjemnie jest jeść więcej?" po posiłku, będziesz bardziej skłonny oprzeć się przejadaniu i odzyskać zdrowie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz