Strona główna > Dzieci i rodzina > Czytanie dzieciom – korzyści dla rodziców i ich pociech

Wielu rodziców czuje niepokój puszczając po raz pierwszy swoje dzieci do szkoły. Większość obawia się, że maluchy będą źle się czuły w nowym otoczeniu, nie zostaną zaakceptowane przez inne dzieci lub po prostu sobie nie poradzą z nowymi obowiązkami. Dobrym rozwiązaniem jest uprzednie przyzwyczajenie dzieci do nadchodzących zjawisk i czynności. Wspólne rozwiązywanie zadań i łamigłówek, czytanie książek oraz zadawanie pytań odnośnie przeczytanych fragmentów pozwala skutecznie rozbudzić dziecięcą wyobraźnię i zachęca do nabywania nowych wiadomości.

Według licznych specjalistów najlepszym sposobem na wdrożenie dzieci w świat edukacji jest wspólne czytanie książek (od najmłodszych lat). Maluchy uwielbiają słuchać przeróżnych opowieści, bajek i historii opowiadanych przez rodziców lub dziadków. Nie koniecznie muszą być one prawdziwe ważne jednak, aby czegoś uczyły i zachęcały dzieci do poznania świata. Wspólne czytanie książek od najmłodszych lat przynosi znaczne korzyści np. szybsza nauka mówienia. Ponadto odpowiednio kształtuje rozwój emocjonalny i społeczny dzieci, a także przyzwyczaja je do samodzielnego czytania i pisania.

Jakie korzyści daje czytanie książek dzieciom?

Czytanie książek dzieciom przede wszystkim pozwala wspólnie i przyjemnie spędzić czas w gronie rodziny. Rodzice po powrocie z pracy w końcu mogą się odprężyć i przytulić się do swoich maluchów, zaś dzieci otoczone opieką czują się bezpiecznie, chętniej otwierają się na ,,nowe” i stają się bardziej dociekliwe. Podczas czytania książki maluchy wyobrażają sobie daną sytuacją, o której mowa w czytance, dzięki temu wzrasta ich aktywność mózgu. Liczni lekarze i specjaliści twierdzą, że czytanie jest dla umysłu, tym czym ćwiczenie jest dla ciała, dlatego nigdy nie rezygnujmy ze wspólnego czytania.

Dobrze dobrane lektury pomoce szkolne uczą dzieci nowych słów oraz poprawnej wymowy. Korzystnie wpływają na obniżenie poziomu stresu i niepokoju. Maluchy dopiero poznają świat i często mogą niepotrzebnie się wystraszyć, wówczas doskonałym rozwiązaniem okazuje się czytanie książek, które właściwie kształtuje rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dzieci. Wspólne czytanie pomaga złagodzić stopień stresu, napięcia i niepokoju. Odkrywa tajemnice świata przed najmłodszymi, dzięki temu maluchy mogą poznać nieznane im dotąd zjawiska i zrozumieć, w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Co czytać dzieciom?

Świadomi rodzice powinni umiejętnie wybierać lektury pomoce szkolne dla swoich dzieci. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele przeróżnych książek, bajek, baśni, opowiadań i historii, które zachwycają nie tylko treścią, lecz również kolorowymi ilustracjami, barwnymi  postaciami, a niekiedy dodatkowymi gadżetami.

 Doskonałym rozwiązaniem są lektury pomoce szkolne, w których oprócz ciekawych historii wykorzystać można do nauki przeróżne dodatki np. gry planszowe, krzyżówki, rebusy.  Wspólne odgadywanie haseł, odnajdywanie ukrytych przedmiotów lub rozwiązywanie problemów opisanych w czytanej książeczce skutecznie angażuje dzieci do pracy. Ponadto regularne czytanie sprzyja tworzeniu silniejszych więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicem.

Obecnie ciekawe lektury pomoce szkolne i książki znaleźć można w dobrej cenie w kiosk ruch. Odpowiednio dobrana literatura oraz pomoce dydaktyczne pozwalają rozwijać samodzielność i ciekawość świata, a dzięki temu wpływają korzystnie na rozwój dziecka.

Artykuł zewnętrzny

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz