Strona główna > Dzieci i rodzina > Przydatny prezent na komunię? Aparat cyfrowy!

Wiele mówi się o tym, że wszelkie podarunki wręczane dzieciom w ramach Pierwszej Komunii Świętej powinny wyróżniać się pewnym pierwiastkiem przydatności, tak aby pieniądze na nie przeznaczone nie okazały się być wyrzucone w błoto.

Często jest z tym problem, ponieważ rynek jest zalewany różnego rodzaju gadżetami, które być może są atrakcyjne i w jakiś sposób efektowne, jednak po pewnym czasie tracą swoją moc, przez co lądują na dnie szafy. Wszystko to sprawia, że warto pomyśleć nad prezentem, dzięki któremu dziecko będzie mogło odkryć zupełnie nową pasję lub chociaż poznać tajniki jakiejś atrakcyjnej dyscypliny.

Wszystkie te kryteria bez wątpienia spełnia fotografia, która jest w stanie wzbudzić w dziecku nowe zainteresowania oraz zamiłowanie do uwieczniania rzeczy i wydarzeń ważnych lub w jakiś sposób ciekawych. Jak się zapewne domyślacie, dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy aparat na komunię to dobry pomysł, a jeśli tak, to na jakiej podstawie dokonać jego wyboru.

Aparat cyfrowy – czy warto?

Warto dbać o to, aby dziecko odkryło w sobie naturalną ciekawość świata, a także chęć poznawania różnych miejsc, ludzi, przedmiotów z wielu perspektyw. Wszystko to zagwarantuje nam aparat, dzięki któremu nasza pociecha będzie zwracała uwagę na kwestie, które do tej pory były dla niej nieistotne bądź nieuchwytne.

Aparat pozwoli zdecydowanie rozwinąć umiejętności poznawcze, a także artystyczne. Nie należy zrażać się, jeżeli dziecko na początku będzie fotografowało wszystko, co popadnie i byle jak. Z czasem nauczy się dostrzegać różne kompozycje i sytuacje, które warto uwiecznić. Wpłynie to oczywiście na jego artystyczną duszę. Oczywiście aparat wręczony na komunię może zapoczątkować pasję, która w przyszłości rozwinie się na tyle, iż stanie się pracą lub prawdziwym sensem życia.

Biorąc to pod uwagę, należy stwierdzić, że aparat cyfrowy to bardzo dobry pomysł na prezent komunijny. Okaże się nie tylko przydatny, ale również niezwykle atrakcyjny.

Aparat budżetowy na komunię

Skoro wiemy już, że warto pójść tym tropem, powinniśmy zastanowić się na wyborem konkretnych urządzeń. Oczywiście wiele zależeć będzie od tego, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup urządzenia. Jak wiadomo, rynek aparatów jest niezwykle zróżnicowany. W sklepach znaleźć można modele bardzo drogie, ale również stosunkowo tanie. Wszystko to sprawia, że warto zająć się wszystkimi kategoriami cenowymi.

Zaczniemy od dołu, a więc od sprawdzenia, na jakie urządzenia możemy liczyć dysponując kwota 500 złotych. Od razu nasuwają się modele kompaktowe, tak zwane „małpki”. Być może nie posiadają one zbyt rozbudowanych funkcji, jednak z pewnością okażą się dobrym gadżetem, który może zapoczątkować przygodę z fotografią.

W przyjętej kwocie znajdziemy sprzęty wielu uznanych firm, takich jak Kodak czy Nikon, charakteryzujące się przyzwoitą rozdzielczością efektywną (nawet około 20 mln punktów), spory zoomem optycznym (ponad x10), a także cyfrową stabilizacją obrazu. Do tego dochodzi możliwość nagrywania filmów (warto sprawdzić, w jakiej rozdzielczości) oraz obsługa wielu trybów pracy. Biorąc to pod uwagę, aparat kompaktowy do 500 złotych okaże się odpowiedni do fotografowania na co dzień.

Osobna grupę urządzeń, która również mieści się w przyjętym budżecie, tworzą tak zwane aparaty natychmiastowe. Mowa o sprzęcie, który wywołuje zdjęcie od razu po jego wykonaniu. Wszystko dzięki specjalnym mechanizmom, a także wykorzystaniu papieru fotograficznego. Są to bardzo ciekawe urządzenia, pozwalające na tworzenie niezapomnianych albumów. Ze względu na ograniczoną ilość papieru, takie aparaty uczą dostrzegania tego, co ważne i co nadaje się do uwiecznienia.

Oczywiście musimy pamiętać o kosztach eksploatacyjnych. Jedno pudełko papieru może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeżeli okaże się to zbyt dużo, możemy zakupić model hybrydowy, a więc obsługujący funkcję fotografii natychmiastowej, a także umożliwiający zapis zdjęć w postaci cyfrowej.

Aparat ze średniej półki cenowej

Zwiększamy budżet o tysiąc złotych, co jednak nadal pozwoli nam jedynie na zakup urządzeń kompaktowych. Co jednak ważne, w tym przedziale cenowym znajdują się już urządzenia więcej niż przyzwoite. Poza odpowiednio zwiększonymi parametrami technicznymi, dysponują one bardzo szerokim zestawem rozmaitych ustawień i trybów pracy.

Dzięki temu dziecko będzie w stanie wykonywać znacznie bardziej wartościowe zdjęcia, w różnych warunkach. Bez problemu powinniśmy znaleźć aparaty o bardzo szerokim polu widzenia, ze sporym zoomem, a także doskonałymi parametrami odpowiedzialnymi za jakość wykonywanych zdjęć. Do tego wszystkiego dodać możemy również pozostały sprzęt fotograficzny lub różnego rodzaju akcesoria – statywy, lampy, karty pamięci etc.

Aparat wysokiej klasy

Jeśli jesteśmy w stanie przeznaczyć na prezent komunijny ponad 2 tysięcy złotych, możemy liczyć na urządzenia na wpół profesjonalne. Mowa oczywiście o lustrzankach, dzięki którym dziecko może w sposób znaczący rozwinąć swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Co najważniejsze, tego typu sprzęt charakteryzuje się często doskonałymi parametrami technicznymi, szerokimi ustawieniami i trybami pracy, a także możliwością wykorzystania różnych obiektywów i ogromnej ilości produktów dodatkowych. Wszystko to składa się na aparat pozwalający na wykonanie dobrego zdjęcia w każdych warunkach.

Często pojawia się pytanie, czy zakup lustrzanki dla dziecka ma sens. Jeśli jesteśmy w stanie przeznaczyć na niego 2000-2500 złotych, jak najbardziej. Nie musimy obawiać się, że pociecha nie poradzi sobie z obsługą tak skomplikowanego urządzenia. Do wszystkiego dojdzie metodą prób i błędów – będzie to nieodłącznym elementem nauki, dzięki której z czasem stanie się prawdziwym fotografem,

Dobrym pomysłem może okazać się również zakup różnego rodzaju książek, które nie tylko uczą korzystania z aparatu, ale również poruszają kwestie kompozycji i podejścia do robienia zdjęć. Jeśli wydaje nam się, że lustrzanka okaże się zbyt dużym sprzętem, możemy postawić również na tak zwane bezlusterkowce, które łączą w sobie wysoką jakość wykonania, odpowiednie parametry techniczne z nieco bardziej kompaktową budową.

Jeżeli chodzi o przyjęty budżet i inne ewentualne pomysły na prezent, dobrym wyborem okaże się również komputer na komunię, dron, dobrej klasy smartfon czy też tablet. Możliwości wyboru jest naprawdę sporo. W każdym przypadku powinniśmy wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, a także wagę prezentów po prostu przydatnych.        

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz