Strona główna > Lifestyle > Nic nie trwa wiecznie…, chyba że pióro wieczne

Ludzi można podzielić na dwie grupy - tych preferujących pisanie długopisem i zwolenników pióra. Zdecydowanie więcej osób znajdzie się w pierwszej grupie, zapewne z powodu niższej ceny i mniejszej liczby zabrudzeń. Faktem jest jednak, że piórem wiecznym pisze się lżej. Po nabyciu wprawy jesteśmy w stanie wykonywać szybkie i delikatne ruchy i swobodnie przelewać atrament na kartki. W erze produktów ekologicznych i wielokrotnego użytku ten artykuł piśmienniczy wydaje się złotym środkiem nie tylko dla zapracowanych uczniów i studentów, ale dla każdego, kto nie chce wydawać pieniędzy na dziesiątki wypisanych długopisów. 

Na początku było pióro

Mało kto wie, że pióro wieczne jest starsze niż ołówek. Pierwsze narzędzie pisarskie przypominające konstrukcją dzisiejsze modele zostało znalezione już w latach 20. w grobowcu Tutenchamona. Było wykonane z trzcinowej rurki i kawałka miedzi. Jeszcze prostsze rozwiązanie, czyli ptasie pióra były używane przez stulecia. Największą popularnością cieszyły się pióra gęsi, ale za lepsze były uważane te pochodzące od łabędzi. Pięć wieków wcześniej Sam Leonardo da Vinci zawarł w swoich pracach projekt urządzenia do pisania z zapasem atramentu. Ciągłe maczanie pióra w pojemniczku z atramentem było dość uciążliwe i niepraktyczne. 

Z biegiem czasu opracowywano coraz lepsze rozwiązania. W XVIII wieku udało się zaprojektować metalową stalówkę, która wyeliminowała główną wadę ptasich piór - ciągłą potrzebę ostrzenia końcówki. Założyciel firmy produkującej przybory piśmiennicze Waterman wprowadził “zasilanie kanalikowe”, które miało walczyć z problemem powstawania kleksów poprzez regulację dopływu atramentu. 

pióro Parker

Pióra wieczne Parker

Klasa i profesjonalizm - to dwie wartości, które kojarzą się z tą marką. Gustowne prostokątne opakowania, praktyczność i ekonomia tego narzędzia sprawiły, że stało się ono często wybieranym eleganckim prezentem na wiele okazji. Nie każdy jednak wie, że kupno tego artykułu nie musi wiązać się z kwotą powyżej dwustu złotych. Pióra Parker można nabyć już od około 40 złotych. Często są dedykowane konkretnej grupie odbiorców, tj. kobietom lub mężczyznom oraz występują w różnych liniach z szerokim wachlarzem wykończeń, co pozwala na zaznaczenie swojego indywidualnego stylu. Oprócz swojej roli w codziennej pracy pióra wieczne cieszą się popularnością wśród uczniów i rodziców, którzy często wybierają ten gadżet jako prezent dla nauczyciela na koniec roku szkolnego. Nie jest to jednak jedyna okazja, na którą produkty Parkera nadają się idealnie. Tak naprawdę każdy, kto dostanie to klasyczne i efektywne narzędzie, doceni kunszt jego wykonania oraz niezawodność. 

Typowe problemy

Jak każda często używana rzecz, pióra również mogą ulec uszkodzeniom. Wiele z problemów można na szczęście rozwiązać samodzielnie. Powinniśmy jednak wystrzegać się mechanicznych prób naprawy pióra, takich jak uderzanie stalówką o podłoże lub uginanie jej. Jeśli nie jesteśmy w stanie przywrócić przyrządu do optymalnego stanu bez tych metod, powinniśmy oddać je do naprawy. Czasami może nam się wydawać, że pióro pisze zbyt sucho. Spróbujmy przepłukać pióro i przede wszystkim zmienić atrament. 

Więcej na alibiuro.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz