Strona główna > Lifestyle > Rozliczenie PIT 37 – 4 powody, dla których warto wysłać rozliczenie podatkowe przez Internet

​Początek nowego roku to czas, w którym powinniśmy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z dochodu osiągniętego za poprzedni rok. Dokonujemy tego przy pomocy odpowiednich formularzy, a najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym jest PIT 37. Wypełniają go osoby, które w poprzednim roku były pracownikami, zatrudnionymi na umowę o pracę, pobierały rentę lub emeryturę. Złożenie wypełnionego formularza można dokonać osobiście lub przez pocztę, jednak coraz popularniejsze jest rozliczenie się przez Internet. Jak prawidłowo rozliczyć się z fiskusem?

  1. Co to jest PIT 37?

  2. Kto wypełnia PIT 37?

  3. Rozliczenie PIT 37 online – jak to zrobić?

  4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Co to jest PIT 37?

Osiągając dochód od pracodawcy, odprowadzamy do budżetu państwa należny podatek. Deklaracja PIT 37 pozwala na obliczenie swoich zobowiązań wobec fiskusa oraz informuje Urząd Skarbowy o wysokości podatków, które zapłaciliśmy. Deklaracja PIT 37 jest najpopularniejsza w naszym kraju - wypełnia ją corocznie prawie osiemdziesiąt procent mieszkańców. Do prawidłowego jej wypełnienia niezbędny jest PIT 11, wystawiany na początku roku następującego po okresie rozliczeniowym przez pracodawcę. Druk ten trafia również do Urzędu Skarbowego. Wszystkie otrzymane formularze PIT 11 pozwalają na obliczenie należnego podatku i ewentualnego zwrotu nadpłaconej kwoty – wypełniony prawidłowo PIT 37 powinien dotrzeć do Urzędu Skarbowego najpóźniej do dnia 30 kwietnia.

Kto wypełnia PIT 37?

PIT 37 to po prostu deklaracja, w której wpisujemy dochód, osiągnięty przez nas w roku poprzednim. Dotyczy ona podatników, który osiągnęli dochód w wyniku umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia, przychodów z praw autorskich lub majątkowych czy też działań wykonywanych osobiście. Wypełniają ją równie emeryci i renciści, a także osoby otrzymujące stypendia czy też pobierające zasiłki. Jeśli do wypełnienia tej deklaracji upoważnieni są obaj małżonkowie, mogą oni rozliczyć się wspólnie. Deklaracji PIT-37 nie mogą natomiast wypełniać osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą oraz wspólnicy w spółkach.

Rozliczenie PIT 37 online – jak to zrobić?

Wypełniona deklarację można dostarczyć do US osobiście lub wysłać pocztą. Są to jednak rozwiązania czasochłonne i wymagają poświęcenia sporej części dnia na załatwienie wszystkich spraw. Najlepszym i najszybszym wyjściem jest wypełnienie PIT 37 przy pomocy specjalnego programu, dzięki czemu zrobimy to bardzo szybko, a wypełniona deklaracja błyskawicznie trafi na serwery fiskusa. Program ten jest dostępny za darmo dla każdego, znajduje się na stronie: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. Jest on bardzo intuicyjny, posiada również szereg podpowiedzi, dzięki czemu swoją deklarację podatkową bez problemu wypełni każdy, nawet jeśli robi to pierwszy raz. Program umożliwia wypełnienie PIT 37 online, można go również pobrać na domowy komputer i uzupełnić wymagane pola w dogodnym czasie.

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Deklaracje PIT 11, na podstawie których się rozliczamy, powinny dotrzeć do nas do 15 lutego. Mamy od tego momentu półtora miesiąca na wypełnienie własnej deklaracji, uwzględnienie wszystkich ulg oraz zdecydowanie, komu przekażemy 1 % naszego podatku. Ostatecznym terminem złożenia PIT 37 jest dzień 30 kwietnia w roku następującym po tym rozliczanym. Dzięki możliwości rozliczenia przez internet za pomocą specjalnego programu nie musimy martwić się, iż nasza deklaracja nie zdąży dotrzeć do Urzędu Skarbowego – wysłanie jej drogą elektroniczną gwarantuje, iż fiskus na pewno ją otrzyma.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz