Strona główna > Rozrywka > Internet w telewizorze – tylko w smart TV?

Niezwykły rozwój technologii internetowych, a także dostęp do ogromnej biblioteki programów i aplikacji sprawił, że większość nowych telewizorów dysponuje funkcjami typu Smart, w skład których wchodzi między innymi łączność Wi-Fi.

Oczywiście mowa tutaj o urządzeniach typu Smart TV, które dysponują własnym systemem operacyjnym, dzięki czemu telewizor nie służy wyłącznie do oglądania zwykłych kanałów. Dysponuje on bowiem opcjami pozwalającymi na połączenie go z urządzeniami mobilnymi (np. smartfonami), a także możliwością instalowania wspomnianych aplikacji.

Ich wybór jest naprawdę szeroki. Najpopularniejsze obecnie są wszelkie odtwarzacze multimedialne oraz rozwiązania powiązane z serwisami streamingowymi, takimi jak Netflix, HBO GO czy też Ipla. Do tego wszystkiego dodać możemy przeglądarki internetowe, gry, aplikacje multimedialne, newsowe, radiowe i wiele, wiele innych.

Jak widać, połączenie internetowe zdecydowanie rozszerza możliwości korzystania z telewizora. Czy jednak jest ono dostępne wyłącznie w przypadku urządzeń typu Smart TV? Na szczęście nie, skorzystać możemy bowiem z wielu metod, które pozwolą zamienić wiekowe urządzenia w sprzęt typu Smart.

Odtwarzacze i smartbox

Chcąc uzyskać połączenie WiFi do telewizora, najlepiej jest wykorzystać specjalnie do tego stworzone urządzenia. Gwarantują one zarówno dostęp do sieci, jak i możliwość streamingu treści ze smartfonów, tabletów i laptopów.

Mowa tu między innymi o specjalnych odtwarzaczach multimedialnych typu Google Chromecast. Wystarczy podłączyć je do źródła zasilania i wejścia HDMI w telewizorze, a następnie wykonać krótką konfigurację. Jeszcze większe możliwości gwarantują tak zwane smartboxy, czyli urządzenia wyglądem przypominające dekodery cyfrowe. Posiadają one wgrane systemy operacyjne (najczęściej Android) i dysk twardy. W ten sposób zyskujemy dostęp do sieci, a także ogromnego katalogu programów i aplikacji, które zdecydowanie zmienią sposób korzystania z telewizora.

Ostatnią kategorię omawianych sprzętów tworzą miniaturowe komputery, które również są podłączane przez złącze HDMI. Podobnie jak w przypadku smartboxów, dysponują one własnymi systemami. Są to de facto pełnoprawne komputery (oparte na przykład na Windowsie), którymi sterujemy przy użyciu klawiatury i myszki.

Konsole do gier

Telewizor może stać się Smart także poprzez wykorzystanie możliwości konsol typu PS4 oraz Xbox One. Jak wiadomo, łączą się one z siecią w sposób przewodowy lub bezprzewodowy, przy wykorzystaniu modułu Wi-Fi.

Co ważne, posiadają one wgrane przeglądarki internetowe, korzystają również z wielu wspomnianych aplikacji, zwłaszcza filmowych i muzycznych. Dzięki temu zyskujemy jednocześnie dostęp do szerokiej oferty gier konsolowych, a także wielu opcji sieciowych.

Podłączenie laptopa, smartfona lub tabletu

Kolejna metoda polegająca na wykorzystaniu możliwości innych urządzeń. Na wstępie należy podkreślić, że jest ona najmniej wygodna, gdyż wymaga ciągłego wykorzystania kabla.

Najprościej wygląda sprawa podłączenia laptopa. Wystarczy skorzystać z przewodu HDMI, dzięki czemu na telewizorze ujrzymy obraz z komputera. W ten sposób możemy korzystać z przeglądarki internetowej, gier i wszystkich programów oraz aplikacji. Problemem może okazać się ciągnący się kabel, zwłaszcza w sytuacji, gdy laptop znajduje się w znacznej odległości od telewizora.

Z przewodu można skorzystać także podczas podłączania tabletów i smartfonów – pamiętać musimy oczywiście o zakupie kabla z jedną końcówką micro HDMI. Wykorzystanie w ten sposób urządzeń mobilnych nie jest specjalnie wygodne, tracimy również dostęp do ich pozostałych funkcjonalności.

Jak widać, nie musimy dysponować telewizorem typu Smart TV, by móc skorzystać z połączenia internetowego. Dostępne są bowiem mniej lub bardziej wygodne metody, które polegają na wykorzystaniu potencjału innych urządzeń. Najkorzystniejsze wydają się być te związane z zakupem odtwarzaczy multimedialnych, smartboxów i miniaturowych komputerów. Warto zastanowić się także nad inwestycją w konsolę do gier, zwłaszcza gdy jesteśmy fanami elektronicznej rozgrywki.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz