Strona główna > Lifestyle > Skuteczne sposoby na mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie wcale nie muszą być alarmującym zjawiskiem. Ich obecność wpływa pozytywnie na ziemię oraz rozsiewanie niektórych gatunków roślin. Jednak dobrze pilnuj kolonii mrówek – z rosnącą liczbą owadów wzrastają także szkody. Jakie są skuteczne sposoby na mrówki w ogrodzie?

Zwalczaj mrówki, jednak nie od razu

Mrówki to pożyteczne owady, które warto mieć w swoim ogródku. Ich działalność może pozytywnie wpłynąć na ziemię – tunele bowiem spulchniają ją i użyźniają, co jest pozytywne dla roślin. Poza tym czyszczą trawnik z materii organicznej, a nawet zjadają szkodniki. Uważaj jednak, bo zbyt duża ilość mrówek może przysporzyć ci sporo problemów. Zaczną się najprawdopodobniej od zauważalnej obecności mszyc. Dlaczego? Te szkodniki są pod szczególną ochroną mrówek, gdyż potrzebują ich one do produkcji pokarmu. Mrówki uwielbiają spadź – odchody mszyc. Dlatego te dwa gatunki żyją ze sobą w symbiozie. Gdzie dużo mrówek, tam z pewnością zauważysz więcej mszyc. Poza tym kolonie mrówek mogą negatywnie wpłynąć na wzrost trawy oraz innych roślin. Mrówki w ogrodzie mogą nawet niszczyć systemy korzeniowe roślin podczas kopania kolejnych tuneli. W takiej sytuacji lepiej się ich pozbyć. Jak?

Domowe i profesjonalne sposoby na mrówki

Co na mrówki w ogrodzie? Istnieje kilka sposobów na odstraszenie owadów bądź całkowite pozbycie się ich. Mrówki nie przepadają za kilkoma substancjami, którymi można je potraktować – to między innymi ocet, proszek do pieczenia, mąka kukurydziana czy cynamon. Wystarczy rozsypać je na trasach mrówek oraz koło kopca. Możesz również posadzić w ogródku rośliny, które odstraszają mrówki – to lawenda, nagietek, majeranek i właśnie cynamon. Już sam zapach jest dla owadów nieprzyjemny. Jeśli jednak to nie pomoże, bądź też obecność mrówek jest zbyt liczna, warto sięgnąć po profesjonalne preparaty do eksterminacji owadów. Zwykle działają one na zasadzie pokarmu, który zanoszony jest do mrowiska. Dzięki temu infekuje wszystkie mrówki oraz królową.

Mrówki w ogrodzie mogą być zmorą ogrodnika – oczywiście jeśli będzie ich zbyt wiele. Dlatego warto kontrolować ich liczebność i działać wtedy, gdy staje się to konieczne. Więcej o ochronie ogrodu przed owadami dowiesz się ze strony Lovethegarden.com.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz