Strona główna > Rozrywka > Singletrack - czym i dla kogo jest?

Czym są singletracki?

Każdy rowerzysta marzy o ścieżce stworzonej tylko dla niego. Singletracki są odpowiedzią na te potrzeby - to ścieżki do jazdy rowerem. Jest ich coraz więcej. Ale jazda po nich to nie zwykła, nudna przejażdżka. Pozwalają na dowolność stylu: na wartką rowerową akcję krętymi drogami albo spokojniejszą jazdę w celach relaksacyjnych. Jeśli rowerem jeździsz nie od wczoraj, adrenalina nie jest ci obca. Więc spróbuj sobie wyobrazić idealną, krętą ścieżkę w trudnym terenie i siebie mknącego między drzewami. Nie masz czasu na oglądanie się za siebie - liczysz się tylko ty i twój rower. Słyszysz tylko kamienie odskakujące spod kół i szelest liści zlewający się w jednorodny szum. 

Jeśli taka zabawa cię nie kręci, nie ma sprawy. Wystarczy, że pojedziesz trochę wolniej, dla ciebie też znajdzie się miejsce. Ścieżki zostały zaprojektowane w taki sposób, że każdy odnajdzie się na nich w swoim stylu jazdy. Tak twierdzi Maciej Pająk z Fundacji POMBA. To właśnie oni zajmują się projektami singletracków. 

Gdybyś chciał skorzystać z takiej ścieżki, do niedawna taka możliwość była w Czechach. Dobrze, że ktoś zaczął w końcu dostrzegać potencjał Polski w tym temacie i brać pod uwagę potrzeby naszych rowerzystów. Pierwsze ścieżki powstały w Świeradowie-Zdroju, następnie dołączyły do nich Srebrna Góra oraz Bielsko-Biała. To jednak nie koniec, bo w planach jest powstanie kolejnych, różnorodnych obiektów. 

Jazda na rowerze

Największą zaletą singletracków jest ich zróżnicowanie ze względu na nawierzchnię. Niektóre są gładkie jak stół, utwardzone i dobrze wyprofilowane. Odnajdą się na nich amatorzy szybkiej i wolniejszej jazdy, bo na takim torze poradzi sobie nawet początkujący rowerzysta. Inną grupę stanowią trasy mające wyglądać jak stworzone przez naturę. Z przeszkodami w postaci korzeni, kamieni i innych trudności, do których trzeba przygotować rower z amortyzacją. Jazda po takich ścieżkach nadaje nowy wymiar przejażdżce rowerowej, jaką znałeś do tej pory. 

Obiekty projektowane są tak, by spełniać normy bezpieczeństwa, oczywiście pod warunkiem, że rowerzyści przestrzegają pewnych zasad. Nieważne czy planujesz sportowy wypad z kolegami czy rodzinną wycieczkę rowerową - infrastruktura jest dostosowana do różnych potrzeb. Ale to nie wszystko! Możesz skorzystać z tej fantastycznej opcji nawet jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem roweru - możesz go bowiem wypożyczyć bezpośrednio przy trasie. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy instruktora, który nakreśli Ci podstawy i sprawi, że będziesz na tor wracał częściej. 

To twój pierwszy raz? Nie czekaj - po prostu przyjedź. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz