Strona główna > Seks > Rutyna w łóżku - co robić, by z nią walczyć?

Bez wątpienia trzeba podjąć zdecydowane działania, kiedy wspólny seks staje się tylko "obowiązkiem do odbębnienia". Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że temperatura panująca w sypialni ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na inne sprawy w Waszym związku, ale także ogólnie, na nastawienie do całego życia. Jak więc spowodować, że miłosne igraszki na nowo będą tak fascynujące jak kiedyś?

Wraz z upływem lat, spada poziom namiętności w każdym związku. Mimo, iż jak wskazują psychologowie, jest to coś całkowicie normalnego, to nie wolno jednak przechodzić nad tym do porządku dziennego i akceptować ten fakt. Może to wręcz być symptom innych problemów między Wami. Warto więc pracować nad swoją bliskością, bo przekłada się to na udane pożycie seksualne, choć trzeba zauważyć, że nawet udane i dobrze zgrane pary mają problem z nudą w łóżku. Poczucie stabilizacji nie sprzyja bowiem eksperymentom, a powtarzaniu tego, co sprawdzone.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nasz brak przyjemności z seksu to głównie nasza wina, nie zaś partnera. Obwinianie nie ma więc tu najmniejszego sensu. Jeżeli nie potrafimy doświadczyć orgazmu, musimy nauczyć się dobrze przedstawiać drugiej osobie swoje pragnienia, preferencje i oczekiwania, czy to w kwestii odpowiedniego dotyku i stymulacji, czy też bardziej ogólnie, całej formy kontaktu seksualnego - zauważa ekspert marki Durex i jednocześnie seksuolog, Daniel Cysarz.

Podtrzymanie namiętności w związku

W kwestii czysto fizjologicznej zjawisko orgazmu ma jedną definicję, różnią się natomiast rozmaite drogi i możliwości dojścia do niego. To jest już zazwyczaj sprawa czysto indywidualna. Co więcej, nasze potrzeby i preferencje nie są także stałe przez całe życie, a ulegają zmianom i wahaniom, zależnym od wieku, przekonań, doświadczenia i tak dalej. Duży wpływ mają tu także cechy osobowości, role we wzajemnych relacjach i własna samoświadomość - dodaje terapeuta seksuolog, Izabela Jąderek.

Nawet, jeżeli dawniej coś powodowało u Ciebie czystą ekstazę, niekoniecznie musi tak być przez cały czas. Nie bój się więc powiedzieć swojemu partnerowi o tym, że Twoje upodobana i pragnienia po prostu się zmieniły. Powiedz mu, czego chcesz doświadczyć i czego zaznać. Zapytaj też o jego lub jej preferencje, fantazje i oczekiwania. Rozmowa to podstawa, a seks to dziedzina życia, która wymaga otwartej, szczerej komunikacji. Bez tego na pewno nic się nie poprawi, więc do dzieła!

Bez względu więc na to, czy Wasz seks jest obecnie udany, czy też wręcz przeciwnie, zawsze warto wprowadzać do swojego pożycia różne nowości. To nie tylko źródło czystej przyjemności, ale i droga do lepszego poznania siebie nawzajem. Inspiracje mogą być tu bardzo różne, chociażby filmy wideo, książki, artykuły w Internecie i tak dalej. Tak samo, rewelacyjnym urozmaiceniem będą na pewno gadżety erotyczne. Jest ich cała masa, każdy więc na pewno znajdzie wśród nich coś dla siebie. Je z kolei można zakupić już nie tylko w sex shopie, ale i chociażby w Internecie czy też w zwykłej drogerii, co jest świetną opcją dla tych bardziej wstydliwych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz