Strona główna > Zdrowie > Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?

Opieka nad osobami starszymi czy długoterminowa opieka nad osobą chorą jest wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nie powinna być sprawowana wyłącznie przez jedną osobę. Dlatego tak chętnie w Niemczech zatrudniane są opiekunki/opiekunowie z Polski.
 

Cechy, które powinna posiadać opiekunka/opiekun osób starszych


Osób, które chętnie podejmują się pracy w charakterze opiekunki osób starszych jest bardzo wiele. Należy jednak pamiętać, że każda z tych osób sprawdzi się w tej pracy, gdyż udzielanie ciągłego wsparcia seniorom nie należy do łatwych zadań. W pracy tej odnajdą się tylko nieliczne osoby. Istnieją pewne predyspozycje, które powinny cechować opiekunki osób starszych. Są to:
-empatia. Jest to jedna z najważniejszych cech. Osoby, które chcą opiekować się osobami starszymi muszą posiadać zdolność wczuwania się w emocje podopiecznego i jego bliskich, ale nie mogą im ulegać;
-sympatia dla osób starszych. Opiekunką/opiekunem osób starszych nie może zostać osoba, która z różnych powodów nie lubi osób starszych bądź obawia się starości. Osoby takie nie będą w stanie prawidłowo opiekować się i służyć pomocą swoim podopiecznym;
-cierpliwość. Posiadanie tej cechy przydaje się w bardzo wielu sytuacjach. Pozwala uniknąć nerwowych sytuacji, które niekorzystnie wpływają zarówno na podopiecznego, jak i na opiekuna;
-brak wrażliwości na płyny ustrojowe. Zdarza się, że nawet sprawni seniorzy potrzebują pomocy przy korzystaniu z toalety. W takiej sytuacji nawet odruchowe okazywanie niechęci nie powinno mieć miejsca.
Osoba, która opiekuje się seniorami powinna rzetelnie wykonywać powierzone jej obowiązki. Praca opiekunki w Niemczech to zajęcie, które wymaga dużej aktywności fizycznej. Przyszłe opiekunki powinny więc mieć dobry stan zdrowia. Wymaga jest także dyspozycyjność – przez jak długi okres, zależy od agencji specjalizującej się w ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech. Na ogół minimalny okres zatrudnienia wynosi od jednego miesiąca do sześciu tygodni. Czasem jest to dwa miesiące.

Dodatkowe predyspozycje, które mogą się przydać


Osoby, które chcą pracować jako opiekunki seniorów w Niemczech powinny wykazać się przynajmniej podstawową znajomością języka niemieckiego. Jest to warunek, bez którego prawidłowe opiekowanie się niemieckimi seniorami nie jest możliwe. Posiadanie specjalnego wykształcenia nie jest wymagane. Ale mile widziane są osoby z wykształceniem medycznym oraz te, które posiadają doświadczenie w pracy z osobami starszymi czy chorymi. Szczególnie chętnie zatrudniane są pielęgniarki czy pielęgniarze. Czasem przydaje się także prawo jazdy. Jego posiadanie nie jest jednak warunkiem niezbędnym do otrzymania zlecenia. Dobrze byłoby, gdyby opiekunka czy opiekun posiadali zdolność szybkiej adaptacji do nowych warunków. Dzięki temu opiekując się nowym podopiecznym łatwiej będą mogli dostosować się do zasad panujących w jego domu. W efekcie nawiązanie kontaktu z podopiecznym i jego bliskimi będzie prostsze. Mile widziane są referencje z poprzednich miejsc pracy oraz zaświadczenia o ukończonych kursach.

Nie każda osoba, które chce pracować jako opiekunka/opiekun osób starszych w Niemczech ma predyspozycje do wykonywania tej pracy. Praca w tym charakterze jest odpowiednia dla osób empatycznych, cierpliwych, odpornych psychicznie i samodzielnych. Nie można też zapominać, że wyjazd do Niemiec oznacza krótszą lub dłuższą rozłąkę z rodziną. Pracy w opiece nad seniorami mogą podjąć się osoby w bardzo różnym wieku. Coraz częściej na taką pracę decydują się ludzie młodzi.

ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek

Komentarze (0)

Zostaw komentarz