Strona główna > Zdrowie > Wpływ wody na zdrowie. Dlaczego ważne jest picie wody?

Ciało człowieka składa się w 60-70% z wody. Nic więc dziwnego, że nawet niewielkie odwodnienie może powodować problemy w funkcjonowaniu organizmu. Aby być zdrowym i pełnym energii, musimy pić wodę każdego dnia w odpowiednich ilościach.

Dlaczego woda jest ważna?

Nie jest przesadą, gdy mówimy, że woda jest niezbędna do naszego przetrwania. Jest ona jednym z najważniejszych składników odżywczych, ponieważ transportuje składniki odżywcze i wydala toksyny. Woda reguluje metabolizm organizmu, ponieważ w dużym procencie jest jego głównym składnikiem. To tylko kilka z wielu właściwości, jakie posiada woda.

Woda Cię nawadnia. Czy czujesz się słaby, źle się czujesz lub jesteś zmęczony? Nieodpowiednie nawodnienie organizmu może prowadzić do takich stanów. Woda jest niezbędna dla energii, koncentracji, witalności, redukcji stresu i ogólnej siły życiowej. Zawsze miej wodę pod ręką, bez względu na to, czy ćwiczysz, spacerujesz, czy pracujesz. Czy cierpisz na napięciowe bóle głowy, które się utrzymują? To również może być znak, że Twój organizm nie jest odpowiednio nawodniony.

Woda jest dla Ciebie dobra. Picie wody może wpływać na pracę nerek i filtrować szkodliwe substancje. Niedobór wody może mieć zupełnie odwrotny skutek.
Woda ma również pozytywny wpływ na trawienie. Prawidłowo nawodniony organizm może trawić i wydalać resztki pokarmu znacznie łatwiej niż organizm, który jest odwodniony.

Woda ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i zdrowie mięśni, stawów i innych części ciała. Niedobór wody może prowadzić do bólu kości, stawów i skurczów mięśni. Woda odpowiednio nawilża gardło. Dotyczy to błon śluzowych w górnych i dolnych drogach oddechowych. Chroni to przed bakteriami i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Osoby, które mają suche gardło powinny pić wodę.

Oczyszczanie wodą - po wyglądzie skóry można łatwo poznać, że organizm jest prawidłowo nawodniony. Jest ona jędrna, gładka i pozbawiona przebarwień. Nieodpowiednio nawodniona skóra może stać się sucha i pomarszczona, a także bardziej podatna na choroby skórne, takie jak wypryski. Jej kolor zmienia się na szary lub żółty. Woda jest również znana z tego, że spowalnia proces starzenia się. Odpowiednia ilość wody w organizmie może sprawić, że zmarszczki pojawią się później i będą mniej widoczne.
Woda oczyszcza również organizm z toksyn. Wpływa to nie tylko na wygląd skóry, ale także na samopoczucie i ogólną witalność. Osoby, które nie piją wystarczającej ilości wody, mogą czuć się zmęczone i ospałe.

Woda pomaga w utracie wagi. Ile ma kalorii? Zero. Można powiedzieć, że regularne spożywanie wody może pozytywnie wpłynąć na proces odchudzania. Woda jest jedynym płynem, który nie zawiera kalorii i węglowodanów, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i wagę. Woda jest również sycąca, więc jest świetnym wyborem dla niezdrowych przekąsek, gdy odczuwamy głód. Woda pomoże Ci zaspokoić głód i utrzyma Twoje nawodnienie. Woda może mieć pozytywny wpływ na utratę wagi, ale nie może być stosowana w celu utraty wagi.

Czytaj również: Dzbanek filtrujący - jaki wybrać?

osoba oblewająca się wodą

Jakie są konsekwencje niedoboru wody?

Człowiek może przeżyć do trzech dni bez wody i do całego miesiąca bez jedzenia. Te fakty mówią same za siebie i podkreślają jak ważna jest woda w organizmie każdego człowieka. Badania pokazują, że większość ludzi wciąż pije zbyt mało wody. Albo wydaje im się, że zastąpią ją słodzone soki lub mocna kawa. To nie jest prawda.

Choć pierwsze objawy niedoboru wody mogą wydawać się błahe, mogą występować nawet wtedy, gdy deficyt wody wynosi tylko 2%. Suchość w ustach, sucha skóra, uczucie piasku pod oczami i ogólne pragnienie to wszystko objawy niedoboru wody. Objawy te mogą być czasem przeoczone i nie związane z początkiem odwodnienia. Innym symptomem jest zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów (zwane też bolesnością), drażliwość i problemy z koncentracją. Niezdolność do uzupełniania płynów może prowadzić do osłabienia całego organizmu, problemów z koncentracją, zawrotów głowy i kołatania serca.

Ile wody powinienem spożywać każdego dnia?

Jest to kluczowa kwestia, jeśli chcesz zapewnić swojemu organizmowi odpowiednie nawodnienie. Dorosły człowiek powinien wypijać 22,5 litra płynów dziennie. Ilość wody wypijanej w ciągu dnia zależy od masy ciała. Nastolatki i dzieci powinny pić mniej. Dzieci ważące mniej niż 10 kg powinny ograniczyć spożycie wody do nie więcej niż. 1 litra wody dla dzieci o wadze od 10 do 20 kg, 1,25 l dla osób o wadze powyżej 20 kg, 1,5 l dla osób o wadze powyżej 20, natomiast osoba, która ma ponad 40 kg może wypić ok. 2 litry płynów. Jest to ważne dla prawidłowego funkcjonowania i zdrowia organizmu.

Czy możliwe jest prawidłowe nawodnienie tylko wodą? Czy picie herbat, kaw i soków w ciągu dnia zapewnia wystarczające nawodnienie? Te napoje, a także zupy, koktajle i produkty mleczne mogą korzystnie wpływać na nawodnienie organizmu, pod warunkiem, że są pite w sposób odpowiedzialny. Najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu są napoje mieszane. Na przykład filiżanka herbaty, kawy i mleka z zupą do obiadu, wraz z butelką wody, zapewni wystarczające nawodnienie. Dwa litry mocnej kawy dziennie przyniosą dokładnie odwrotny skutek. Kofeina zawarta w herbacie i kawie, zwłaszcza czarnej, jest szybko wydalana i może powodować odwodnienie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz