Strona główna > Dzieci i rodzina > Wybór pierścionka zaręczynowego

Pierścionki zaręczynowe to tradycyjny podarunek wręczany ukochanym kobietom w momencie proszenia ich o rękę. To symbol miłości i oddania znany od wieków. Można wybierać spośród różnych rodzajów tego typu biżuterii i dostosowywać go do urody i preferencji przyszłej narzeczonej.

Pierścionek zaręczynowy jako symbol

Pierścionki zaręczynowe istnieją w kulturze światowej już od XV wieku, kiedy to arcyksiążę Maksymilian wręczył pierścionek Marii Burgundzkiej. Na początku wręczanie pierścionka na okazję zaręczyn było wykorzystywane przez wyższe klasy społeczne, które było na to stać. Powoli ta tradycja zaczęła się tak upowszechniać, że dzisiaj dobry obyczaj każe taką tradycję kontynuować.

Pierścionek zaręczynowy to znak miłości oraz symbol następowania nowego etapu w życiu. Ma on wskazywać na nieprzerwaną miłość i na obietnicę wspólnego życia. Panowie, którzy decydują się na wybranie tego elementu charakteryzującego związek, mają przed sobą nie lada wyzwanie, ponieważ zwykle muszą wziąć pod uwagę jego cenę, preferencje ukochanej oraz to, co aktualnie jest modne.

Obecnie wybiera się nie tylko pierścionki zaręczynowe z diamentami, jak to bywało na początku ich historii, ale także te z innymi kamieniami szlachetnymi: szmaragdami, rubinami i innymi. Najbardziej kojarzącą się obrączką w pierścionku zaręczynowym jest ta ze złota, jednak zdarza się, że panowie decydują się na inne materiały: białe złoto, srebro czy platynę.

pierścionek zaręczynowy

Rozmiar palca

Dużym wyzwaniem dla przyszłego narzeczonego jest także wybranie pierścionka w odpowiednim rozmiarze. Rozmiar palca jest o tyle istotną kwestią, że pozwoli dobrać w pełni pasujący pierścionek i nie trzeba będzie go potem zmniejszać. Często jest tak, że wybranka otrzymuje pierścionek podczas uroczystych oświadczyn, a potem na kilka tygodni musi go oddać do sklepu jubilerskiego, aby został on zwiększony albo zmniejszony. Tym samym przez ten najważniejszy czas, czyli kilka tygodni po oświadczynach nie ma go na sobie i nie może się nim pochwalić. Dlatego też dobranie odpowiedniego rozmiaru od razu jest tak istotne. Można to zrobić na kilka sposobów – zapytać ukochaną o rozmiar palca, podkraść jej jakiś pierścionek lub zapytać jej koleżankę.

Wybieranie pierścionka

Wybierając pierścionek, trzeba zdecydować o kilku istotnych kwestiach: o kolorze złota, fasonie i rodzaju kamienia. Poniżej kilka wskazówek przydatnych w podejmowaniu decyzji.

Przy decydowaniu o kolorze złota trzeba sprawdzić, jaki kolor złota zwykle nosi na sobie ukochana. Dobrze, aby nowa biżuteria wpasowała się w jej styl, aby nie musiała ona rezygnować z tego, co do tej pory nosiła, albo żeby nie musiała nosić gryzących się elementów. A jeśli któryś z panów nie potrafi decydować, może wybrać wersję mieszaną, czyli złoto białe i żółte w jednym.

Przy wybieraniu fasonu także trzeba zerknąć, jaki styl ma dziewczyna. Jeśli woli biżuterię delikatną, nie narzucającą się i subtelną, to taki też powinien być jej nowy pierścionek. Jeśli jednak lubi fantazyjne stylizacje, to klasyka się nie sprawdzi – lepiej postawić wówczas na odważne kształty, np. z wykorzystaniem wielu kamieni.

W przypadku doboru kamieni wybór jest szerszy. Można się zdecydować na kilka kolorów:
• szafir dostępny jest najczęściej w niebieskim kolorze, pięknie komponuje się z niebieskimi oczami i blond włosami, 
• rubin to kamień w mocnym czerwonym kolorze, nadaje się do blond włosów i do jasnej cery, ale i do włosów rudych, 
• topaz ma różne kolory: błękitny, niebiesko-zielony, pomarańczowy, różowy, fioletowy, w zależności od koloru sprawdzi się idealnie jako podkreślenie wszystkich typów urody,
• ametyst przybiera różne odcienie fioletu, ma szklisty połysk, szczególnie pasuje do brunetek,
• szmaragd cechuje się zieloną barwą, pasuje do rudych i blond włosów,
• perła to kamień szlachetny, ma różne kolory: klasyczny biały, brzoskwiniowy, różowy, kremowy, ciemnofioletowy, pasują do wszystkich typów urody.

"Wybór pierścionka zaręczynowego nie jest rzeczą prostą, ale warto poświęcić temu trochę uwagi, bo to wybór na całe życie" - siudek.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz