Strona główna > Lifestyle > Jak tanio podgrzewać wodę użytkową?

Możliwość korzystania z ciepłej wody podczas zmywania naczyń czy kąpieli to współczesne udogodnienie, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienność. Dostęp do ciepłej wody w domu lub w biurze można zapewnić sobie na kilka sposobów. Jednym z rozwiązań jest zamontowanie przepływowych podgrzewaczy wody. Na rynku nie brakuje nowoczesnych modeli, które działają niezawodnie, są bezpieczne i energooszczędne. 

Jak działają przepływowe podgrzewacze wody?

Urządzenie, które podgrzewa wodę, montowane jest w pobliżu punktu jej poboru, na przykład blisko kranu w kuchni, przy umywalce łazienkowej czy pod prysznicem. Woda podgrzewana jest wyłącznie wtedy, kiedy jest na nią zapotrzebowanie, czyli należy odkręcić kurek z ciepłą wodą, a wtedy podgrzewacz uruchamia się i podnosi temperaturę wody zimnej do takiej, której oczekuje użytkownik. 

Na pewno w wielu domach wciąż znajdują się gazowe odpowiedniki tego urządzenia. Jednak ze względu na zagrożenie wybuchem oraz ewentualnym wyciekiem trującego gazu, coraz częściej zastępowane są urządzeniami elektrycznymi. 

Przepływowe podgrzewacze wody na prąd mogą podgrzać wodę błyskawicznie, a ponieważ działają na bieżąco i tylko wtedy, kiedy to konieczne, zużywają prąd, należą do opcji energooszczędnych. Nie wymagają też żadnej dodatkowej instalacji, np. dostępu do gazu. Wystarczy podłączyć je w pobliżu ujęcia wody i włożyć wtyczkę do elektrycznego gniazdka. 

Czym przepływowe podgrzewacze różnią się od urządzeń z zasobnikiem? Nie magazynują wody i nie podgrzewają dużej jej ilości. Nie wymagają tym samym montażu dużego bojlera. Trzeba jednak pamiętać, że przepływowe podgrzewacze wody zasilają w wodę ciepłą tylko jedno ujęcie wody. Ogrzewacz pojemnościowy może zasilić wszystkie krany w mieszkaniu czy firmie. 

Zalety przepływowych podgrzewaczy wody

Przepływowe podgrzewacze wody są energooszczędne, zwłaszcza kiedy jest to urządzenie nowoczesne, o klasie energetycznej A. Tutaj warto zwrócić uwagę także na urządzenia sprawdzonych firm, w których stawia się na wydajność, elegancki wygląd, ale przede wszystkim na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Polska marka Thermoval produkuje podgrzewacze o różnych mocach (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-wody-uzytkowej/ogrzewacze-elektryczne/elektryczne-przeplywowe/), tym samym można urządzenie dobrać optymalnie do potrzeb użytkowników. Do podgrzania 1 m3 wody o 1 st. C potrzeba ok. 1,16 kWh, więc na ostateczne koszty ma wpływ wiele czynników. 

Łatwe korzystanie z przepływowego elektrycznego podgrzewacza wody

Ponieważ podgrzewacze przepływowe podnoszą temperaturę wody błyskawicznie, można z nich korzystać bez ograniczeń, montować w każdym miejscu i bez używania zbiornika, który zajmuje sporo przestrzeni. Ponieważ urządzenie posiada termostat, wystarczy ustawić temperaturę wody na określonym poziomie (zwykle jest to 38-45 stopni), a będzie ona stabilna. Tym samym też można ograniczyć ryzyko oparzenia się. 

Urządzenie jest właściwie bezobsługowe. Często też jest ukryte w szafce, więc użytkownicy nawet nie wiedzą, że czerpią ciepłą wodę z kraju podpiętego pod podgrzewacz przepływowy. 

 

Montaż przepływowego podgrzewacza wody

Na montaż zasobnika wody trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca, np. w piwnicy, kotłowni lub w łazience. Przepływowy podgrzewacz wody jest urządzeniem niewielkim, montowanym w szafce lub na zewnątrz, na ścianie. Jego podłączenie nie wymaga skomplikowanych prac budowlanych i wykonywania przeróbek w istniejącej instalacji. Wystarczy urządzenie wyjąć z opakowania, przytwierdzić do ściany, doprowadzić do niego bieżącą wodę i podłączyć je do gniazdka. Może to zrobić każda osoba, która ma minimalne doświadczenie. Nie trzeba do tego specjalistycznych uprawnień. 

Podgrzewacz wody z zasobnikiem czy przepływowy? 

Zastanawiasz się wciąż, co wybrać? Czy lepszy będzie zasobnik na ciepłą wodę, czy montaż przepływowych podgrzewaczy wody? 

Jeśli w lokalu z ciepłej wody korzysta kilka osób i robi to często: bierze prysznic, kąpiele, myje ręce w umywalce albo zmywa naczynia, ekonomicznym i funkcjonalnym rozwiązaniem będzie kocioł elektryczny, który podgrzeje wodę i będzie przechowywał 100-200 czy więcej litrów. Jeśli wody ubędzie, do ogrzewacza napłynie zimna i zostanie znowu podgrzana do wybranej temperatury. Przy dużym zużyciu wody ciepłej jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne. 

Jeśli jednak w mieszkaniu przebywają max. 2 osoby, woda zużywana jest przede wszystkim do umycia rąk i krótkiego prysznica, a punktów poboru wody jest mniej niż 4-5, zdecydowanie warto pomyśleć o podłączeniu kranów do elektrycznych podgrzewaczy wody. 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz