Strona główna > Lifestyle > Sektorowe programy B+R inteligentny rozwój
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to niepowtarzalna okazja na rozwój swojej firmy. Wśród wielu możliwości, jakie stworzono dla przedsiębiorców, znajdują się także sektorowe programy B+R inteligentny rozwój. Kto może skorzystać ze środków Unii Europejskiej w tych programach? Jakie fundusze zostały na nie przeznaczone? I wreszcie – jak najskuteczniej ubiegać się o dofinansowanie?

Kto i do kiedy może starać się o dofinansowanie?

Nabór wniosków do sektorowych programów B+R inteligentny rozwój rozpoczął się 08.10.2018 i trwa do 26.09.2019. Dofinansowanie z programu mogą otrzymać trzy typy projektów. Należy do nich:
Wdrożenie innowacji technologicznej będącej wynikiem własnych lub też nabytych prac B+R,
Uruchomienie na podstawie nowej technologii wytwarzania nowych, albo znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towarów, procesów, czy też usług,
Wykorzystanie nowej technologii poprzez stworzenie bazy technologicznej, która będzie następnie wykorzystywana do produkcji towarów lub świadczenia usług.
Należy pamiętać, że do projektów, które nie mogą otrzymać dofinansowania z tego programu zalicza się:
Zakup wyłącznie środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia, będąca przedmiotem inwestycji technologicznej,
Oraz zakup oraz uruchomienie gotowej linii technologicznej, w której już zawarta jest innowacja technologiczna – nowa technologia nie jest wdrożona przez nabywcę, ale przez producenta urządzenia.
 Beneficjentami projektu mogą zostać mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa.
inteligentny rozwój

Jakie środki przeznaczono na dofinansowanie programu B+R inteligentny rozwój?

Na dofinansowanie projektów przeznaczono aż 500 mln PLN, w tym 50 mln dla projektów zlokalizowanych w woj. Mazowieckim oraz 450 mln dla projektów zlokalizowanych w pozostałych województwach. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 6 mln PLN, natomiast maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych to 50 mln EUR. Średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie wysokości 10%., natomiast małe i mikroprzedsiębiorstwa  20%.

Jak pozyskać dofinansowanie?

Ktoś, kto się na tym zbyt dobrze nie zna, może się poczuć trochę przytłoczony ilością procedur i dokumentacji podczas ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z zaufaną firmą, która pomoże przejść przez wszystkie procedury, nadzorować ich przebieg, a także po otrzymaniu dofinansowania, zrealizować program zgodnie z zasadami i warunkami. Wybór właściwej firmy jest ważny, ponieważ od niego zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Dlatego warto znaleźć firmę, która może się pochwalić długim stażem czasu działania w branży. Oznacza to, że posiada ona duże doświadczenie, które pozwala na działania zakończone sukcesem. Taka firma ma również na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów oraz pojawi się w rankingach firm konsultingowych. Będzie także cieszyła się dobrą opinią klientów, którzy skorzystali z jej usług. Pamiętaj, że pomoc dobrej firmy doradczej jest nieoceniona na każdym etapie starania się o pozyskanie dofinansowania ze środków unijnych. Do firm cieszących się sporymi sukcesami oraz zaufaniem klientów zalicza się między innymi firma doradcza A1 Europe. To w 100% polska firma, która może poszczycić się wieloma zrealizowanymi programami, gwarantująca kompleksową obsługę procesu ubiegania się o dofinansowanie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz