Strona główna > Zdrowie > Tonik w pielęgnacji cery wrażliwej. Używać, czy nie?

Przyjmuje się, że tonik to podstawowy kosmetyk, który w swojej łazience powinna mieć każda z nas. A jednak duża część kobiet rezygnuje z używania tego specyfiku ze względu na swoją wrażliwą cerę, która jest skłonna do podrażnień. Kto ma rację? Czy używać toniku w codziennej pielęgnacji cery wrażliwej?

Długa lista zadań toniku

Tonizowanie skóry to jeden z najważniejszych elementów codziennego oczyszczania. Po usunięciu makijażu płynem micelarnym czy mleczkiem i po oczyszczeniu twarzy z miejskich zabrudzeń skóra wcale nie musi być idealnie czysta. Tonik służy dokładniejszemu zebraniu wszelkich zanieczyszczeń. Jednak jest niezbędny nie tylko ze względu na prawidłowe oczyszczanie.

Tonik ma za zadanie przywrócić skórze sprawność dzięki utrzymywaniu naturalnego pH – często się zmienia przez kosmetyki czy zanieczyszczenia. Poprawie ulega także koloryt twarzy – tonik przywraca odpowiednie mikrokrążenie w płasko położonych naczyniach krwionośnych. Zwężenie porów to kolejna zaleta regularnego stosowania toniku, podobnie jak ogólny efekt odświeżenia i lepsze samopoczucie. Należy jednak mieć na względzie że nie każdy tonik nadaje się do cery wrażliwej. Źle dobranym kosmetykiem zrobisz sobie więcej krzywdy niż pożytku.

Idealny tonik do cery wrażliwej

Idealny tonik do cery wrażliwej to ten, który zawiera delikatne, hipoalergiczne składniki. Powinien być także bardzo subtelny. Nie może zawierać żadnych składników drażniących. Podczas gdy większość toników do skóry trądzikowej zawiera sporo alkoholu, te do cery wrażliwej i suchej nie mogą go zawierać w ogóle.

Sprawdź także, czy tonik nie zawiera składników zapachowych. Większość substancji zapachowych (zapis według INCI: fragrance) jest bardzo drażniąca i wysuszająca. Do cery wrażliwej należy stosować toniki wyłącznie do niej przeznaczone.

Jak stosować tonik do cery wrażliwej?

Tonik do cery wrażliwej zawsze nakłada się na już oczyszczoną wstępnie powierzchnię. Można zrobić to zarówno rano, jak i wieczorem, chociaż większość osób pozostaje tylko przy pielęgnacji przed snem. Wtedy także tonik jest najbardziej potrzebny, usuwa większość zanieczyszczeń z całego dnia. Rano można za jego pomocą usunąć nadmiar sebum.

Nie trzeba stosować go dużo. Wystarczy kilka kropli preparatu na płaskim waciku, by przetrzeć całą twarz. Ze szczególną uwagą można nanieść go na niedoskonałości – pomoże się ich pozbyć, ponieważ zawiera substancje antybakteryjne.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz