Strona główna > Intymność > Miłość własna - dobra czy zła?

​Wiele jest rodzajów miłości, jednym z nich jest miłość własna, która często kojarzona jest z egoizmem, czy narcyzmem. Jest jednak spora różnica między tymi pojęciami 

Miłość własna a narcyzm i egoizm 

Narcyzm objawia się wyolbrzymionym poczuciem własnej wartości. Osoba narcystyczna w swojej głowie uważa się za najlepszą, przepiękną, mądrą, nikt nie jest w stanie jej dorównać, zachwyca się sobą niezmiernie. Egoizm, czyli cecha, którą posiadają osoby myślące przede wszystkim o sobie. Dla osoby egoistycznej liczy się przede wszystko dobro własne, stawia siebie zawsze, bez względu na sytuację na pierwszym miejscu, inni schodzą na drugi plan, nikt nie jest ważniejszy od nich samych. Miłość własna natomiast to poszanowanie siebie, akceptowanie wszystkich swoich wad i zalet, szanowanie swojego ciała i umysłu, kochanie siebie takim, jakim jesteśmy. Nie przeszkadza nam krytyka innych, jesteśmy świadomi własnej wartości i czujemy się z tym dobrze. Pomiędzy miłością własną a egoizmem i narcyzmem istnieje jednak dość cienka granica, którą łatwo przekroczyć, trzeba więc uważać. Nikt bowiem nie czuje się dobrze w obecności ludzi cechujących się nadmierną miłością do samego siebie, dla których inni schodzą na drugi plan, gdyż jest to bardzo niezdrowe dla naszej psychiki. Miłość własna natomiast jest czymś zdrowym, dobrze oddziałuje na nas i osoby znajdujące się wokół. 

Jak kochać siebie? 

Wiele osób, zwłaszcza w wieku nastoletnim ma ogromne problemy z zaakceptowaniem siebie, karcą się w myślach za wszystko, za swój wygląd, zachowanie, gesty, słowa, a co dopiero mówić o kochaniu? Nie jest to proste, jednak gdy już dojdziemy do tego etapu, życie stanie się o wiele prostsze i piękniejsze, dopiero kochając siebie będziemy mogli pokochać życie. Jak więc tego dokonać? Nic nie przychodzi od razu, wiadomo, ale dzięki naszej wytrwałości i ciężkiej pracy jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko. 

Sposoby na własną miłość 

Po pierwsze powinniśmy być sobą, zachowywać się tak, jak pragniemy, mieć własne, odmienne zdanie, nie przejmując się przy tym innymi, ich reakcją i spływającą na nas krytyką. Nie jest dobre przyjmowanie opinii od innych, gdyż często są mylne. Najlepiej wyrabiać własne zdanie na każdy temat i nie wstydzić się go, nie należy bać się wyrażania własnego zdania. Kiedy popełniamy błędy, nie mamy się załamywać, lecz szukać przyczyny i ją niwelować, by więcej się on nie powtórzył. Każdy prędzej czy później je popełnia, więc jest to zrozumiałe. Często wspieramy krytykę innych własną, karcimy się w myślach na każdym kroku, widzimy główne wady, a często nie zauważamy ogromnych zalet. Warto zamiast tego zrobić na odwrót i skupić się na swoich lepszych, mocnych stronach, myśleć pozytywnie, co jest kluczem do dobrego samopoczucia. 

Kochać powinniśmy zarówno swój umysł, jak i ciało. O umysł już wiesz jak zadbać, co jednak z ciałem? Z tym z pewnością pomoże Ci Twój partner, który kochając Twoje ciało sprawi, że sama zaczniesz je z czasem najpierw akceptować, a w końcu kochać. Sex shop online oferuje wiele gadżetów i akcesoriów, które sprawią, że nocne igraszki z drugą połówką staną się czymś jeszcze bardziej przyjemnym. W sklepie Area69 zaopatrzyć się możemy między innymi w uprząż BDSM, oprócz której znajdziemy tam również wiele innych produktów z kategorii akcesoria BDSM

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz