Strona główna > Rozrywka > Zapytaj super fana: wszystko, co musisz wiedzieć o Pearl Jam

Każdego roku na scenie festiwalowej pojawia się kilka zespołów, które prezentują się w najlepszych składach na całym świecie. W tym roku jedną z nich jest amerykańska legenda rocka Pearl Jam. 

Podczas gdy grupa jest bez wątpienia jednym z największych zespołów na świecie, wydaje mi się, że gdy tylko ogłoszono ich na projekcie ustawy, ludzie reagują z milczącym uznaniem, zanim skupią się na innych nazwach, nie zdając sobie sprawy z wielkości trasy Pearl Jam.

Powiedziałbym, że wielu gościom festiwalu przydałoby się trochę odświeżenia na temat pionierów grunge'u. Aby pomóc wszystkim, zwróciłem się do super fana Jamie Felthama, aby obniżyć poziom tego, co trzeba wiedzieć, zanim w ten weekend złapiemy Pearl Jam w Mad Cool i NOS Alive.

Oto, co miał do powiedzenia.

Wiem, że grają muzykę rockową, ale to nie zawęża tego tematu. Jakbyś opisał ich brzmienie?

Trudno je przypiąć. Pearl Jam są najbardziej znane z ich wcześniejszego, cięższego dźwięku. Ich pierwsza płyta, Ten, ma bardzo przewiewny ton, ale z Vs i Vitalogy staje się o wiele bardziej surowy. Piosenki takie jak Blood można by określić jako pełne na grunge, podczas gdy wolniejsze ballady mają wpływy angielskiego moda i nie tylko.

W miarę jak ich albumy rozwijają się, stają się bardziej eksperymentalni, aż do około trzech ostatnich lat noszą na rękawach swoje punk rockowe i klasyczne inspiracje.

Skąd się wzięły i z jakiej sceny wyrosły?

Są w dużej mierze znani jako jeden z decydujących zespołów ery grunge'u (nawet jeśli nienawidzą tego terminu), choć jest w nim nieco więcej. Dwóch członków założycieli zespołu, Jeff Ament i Stone Gossard, było w zespole z Seattle o nazwie Mother Love Bone, którego główny wokalista Andrew Wood zmarł z powodu przedawkowania heroiny. Krótko po tym, para dołączyła do nowego zespołu założonego przez gitarzystę Mike'a McCready'a.

Wokalista Eddie Vedder wysłał taśmę z przesłuchaniem z San Diego i przeniósł się do Seattle, aby dołączyć do zespołu z Dave'em Krusenem jako oryginalnym perkusistą. W ramach sceny grunge'owej dzielili się bliskimi kontaktami z takimi zespołami jak Mudhoney i Alice in Chains.

W rzeczywistości ich pierwsza płyta była tak naprawdę zupełnie innym zespołem o nazwie Temple of the Dog, który powstał jako hołd dla Andrew Wooda i zainicjowany przez frontmana Soundgardingu Chrisa Cornella (który również śpiewał na każdym kawałku).

Zakładam, że w zespole jest więcej ludzi niż Eddie Vedder. Kim oni są?

Yup, Pearl Jam to więcej niż jednoosobowy zespół. Gitarzysta rytmiczny Stone Gossard napisał większość wcześniejszych utworów. Niemożliwie brzmiące solówki gitarowe są obsługiwane przez Mike'a McCready'a, a basem jest Jeff Ament.

Przeszli przez wielu perkusistów, ale obecnym i najdłużej działającym perkusistą jest Matt Cameron, który również grał na perkusji dla Soundgarden, a nawet przez pewien czas udawało mu się grać w obu zespołach. Boom Gasper dołączył do zespołu w 2002 roku, aby grać na klawiszach i organach.

Jeśli nie słyszałem żadnej z ich piosenek i nie mam zasięgu uwagi, to od jakiego utworu powinienem zacząć?

Alive to prawdopodobnie ich najbardziej rozpoznawalna piosenka, choć osobiście wybrałbym Do The Evolution.

Czy Eddie Vedder śpiewa jak Eddie Vedder w latach 90-tych czy jak Eddie Vedder w latach 90-tych?

Wszyscy chcieli brzmieć jak Eddie po dziesiątce. Ma niekończących się naśladowców, ale jestem (całkiem) pewna, że był oryginalny. Zdecydowanie nie ten facet z Creeda.

Czy ich pokaz na żywo to skok w górę i w dół, czy też trybuna i kontemplacja życia?

To zależy od tego, gdzie ich widzisz. W Europie i Ameryce Południowej na pewno jest dużo skoków, ale w USA chodzi o to, aby wyśpiewać swoje serce.

Jeśli chcę śpiewać razem z tłumem, to do jakich piosenek mam się uczyć tekstów?

Na pewno musieliby to być Better Man (ulubieniec tłumu), Alive, Nothingman i Elderly Woman Behind The Counter In A Small Town.

Zobacz także: Pearl Jam teksty piosenek i tłumaczenia

Komentarze (0)

Zostaw komentarz