Strona główna > Rozrywka > Czym się różni narciarstwo biegowe od alpejskiego?

​Sporty zimowe cieszą się niemal taką samą popularnością, jak sporty uprawiane latem. Każdy z nich posiada swoją specyfikę i wyjątkowy urok. Jeśli mowa o sportach zimowych, to na pierwsze miejsce wysuwa się narciarstwo, a jego rodzajów jest naprawdę wiele.

Narciarstwo alpejskie (zjazdowe)

Inaczej nazywane jest narciarstwem zjazdowym, ponieważ polega na zjeździe po ośnieżonym stoku. Dopuszcza się również zjazd po trawie bądź po igielicie, a to oznacza, że narciarstwo alpejskie może być uprawianie również latem. Narciarstwo alpejskie to jak najszybszy zjazd po trasie, którą wyznaczają specjalne tyczki. W skład tej dyscypliny sportu wchodzi slalom, zjazd, super gigant, kombinacja oraz superkombinacja.

Narciarstwo klasyczne

Ten starszy rodzaj narciarstwa dzieli się na dwa typy - skoki narciarskie oraz narciarstwo biegowe. Za ojczyznę narciarstwa klasycznego uznaje się Skandynawię. Mieszkańcy tej części Europy, z uwagi na brak wysokich wzniesień, zmuszeni byli do stworzenia swoich wersji dyscyplin, różniących się od narciarstwa alpejskiego. Uprawianie narciarstwa klasycznego poprawia kondycję organizmu i sprawia, że mięśnie pracują równomiernie. 

Skoki narciarskie

Skoki narciarskie zaczęły odbywać się na skoczniach narciarskich już w połowie XIX wieku. W Polsce zyskały na popularności dzięki zwycięstwom popularnego skoczka, Adama Małysza. Obecnie konkursy skoków narciarskich odbywają się skoczniach całego świata. Skoki narciarskie są także dyscypliną olimpijską.

Narciarstwo biegowe

Jest sportem bardzo wymagającym, który opiera się w głównej mierze na przemieszczaniu się po terenach pokrytych śniegiem. Do przejazdów wykorzystywana jest siła mięśni, a nie siła grawitacji. Stopień trudności zjazdu powinien być dopasowany do możliwości zawodnika. Często do tej dyscypliny wykorzystywane są ścieżki leśne, co powoduje, że narciarstwo biegowe jest niezwykle relaksującym sportem.

Zalety narciarstwa

Narciarstwo niesie ze sobą sporo korzyści, przede wszystkim tych zdrowotnych. Jak każdy sport, który uprawia się na świeżym powietrzu, narciarstwo przyczynia się do tego, że dotleniamy swój organizm i zmuszamy mięśnie do ruchu. Sama jazda na nartach nie jest niczym trudnym, szczególnie po odbyciu specjalistycznego kursu. Narciarstwo to trening aerobowy całego ciała. Wpływa na poprawę koordynacji ruchowej, usprawnia układ krążenia i wzmacnia wszystkie rodzaje mięśni. Zjazdy na nartach sprawiają, że człowiekowi lepiej się oddycha i ma więcej energii.

Stroje narciarskie

Bez względu na to, który typ narciarstwa uprawiamy, warto pamiętać o odpowiednim stroju. Dobrze dobrana odzież narciarska pozwala każdemu poczuć się dobrze na stoku, skoczni czy trasie biegowej. Idealnie dopasowana odzież narciarska składa się z trzech warstw - bielizny termoizolacyjnej, docieplenia i warstwy zewnętrznej. Najczęściej skupiamy się tylko na kurtce narciarskiej, ale jej skuteczność uzależniona jest również od warstw, znajdujących się pod nią. Drugą warstwę mogą stanowić bluzy męskie lub grube wełniane swetry. Najważniejsze, aby odzież dla narciarza była oddychająca.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz